בכאוס עדיף שניים

למה מקובל שמשק בית מנוהל בזוגות? אולי מפני שזוגיות היא מבנה חברתי להסדרת משיכה בינאישית? נראה לי שאם נפשפש בתועלות הנלוות להסדרה חברתית-מערבית זו נמצא פנינים מפתיעות.

הרי למרות שמשפחה וארגון עסקי, שניהם תוצרים של הבניה מוסדית, יש שיטענו כי משפחה היא קבוצה ראשונית, המהות לשמה אנו מתנהלים ומכלים את מרצנו במרחב החיצוני; ואילו ארגון עסקי הוא יישות תועלתנית מכוונת תכלית ברורה ובאופן רשמי גם אחידה.
אולם, לתחושתי ומניסיוני כאיש משפחה, יש בזוגיות הזו מעלות נוספות להסדרת המשיכה, שלא נאמר להכחדת המשיכה :). נסו לדוגמה לקום בבוקר, לאחר לילה לא ברור שיותר דומה למרקם של גבינה שוויצרית מאשר למרקם של סמיכת פוך, להתארגן ליום עבודה (באחד מאותם ארגונים עסקיים), להכין סנדביצ'ים לילדים, להלביש את הבן וגם את הבת – שתעדיף כל לבוש אחר מלבד מה שהצעת לה ללבוש … להסיע אותם לגני הילדים; ובמקביל להטמיע בהם ערכים חשובים של סבלנות ונועם ולא לאחר לרכבת.
יש משהו ברצף התנהלות הכאוטי הזה שכמעט לא היה מתאפשר ללא בן או בת זוג, בטח לא בטווח הארוך. ואל תגידו לי שיש משפחות חד הוריות וכו' – במקרים אלה, או שיש רק ילד אחד, או נוצר מבנה תומך בין האחים, או שיש איזה מחיר שמישהו משלם בטווח הארוך.
לעומת זאת, בתווך של הארגון העסקי זה כמעט טאבו שמנכ"ל יש רק אחד ואתוס זה מחלחל בכל דרגי התפקוד הארגוניים. כך, שלמרות שהמציאות הארגונית כאוטית לא פחות מהמציאות בתא המשפחתי, אנו נאלצים לתפקד בה כבודדים. יתרה על כך, זאת כנראה גם הסיבה לכך שכמנהלים אני נוטים לפשט את המציאות הכאוטית ולהתמודד עימה כמציאות פשוטה ולינארית.
להתנהל שניים זה הרבה יותר מאפשר. ההתעלות בשניים מאפשרת ליישם פעולה נחושה והקשבה בו זמנית – ואל תספרו לי שיש יחידי סגולה עושים את זה בבודדת – אמירה זו לקוחה מאתוס הניהול המערבי להלן: אתוס שמשון הגיבור.

תגובה אחת בנושא “בכאוס עדיף שניים

  1. לטעמי שתי המערכות הללו – ארגונים ומשפחות הם מערכות מורכבות, המצייתות לאותם חוקים ודפוסי התנהגות. מי שמתנהל ליניארית בעבודה – עושה זאת, מן הסתם, גם בבית…

השאר תגובה