לצלול אל הלא נודע עם מיכל של מסוגלות עצמית

מסוגלות עצמית היא תכונה רצויה, לא נראה לי שיש מישהו שיחלוק על כך. מסוגלות עצמית היא אותה תחושה ביחס לעצמך שאתה יכול לזנק אל הלא נודע באמונה שלמה שתתבגר ושאפילו תצא וידך על העליונה.

אבל מסוגלות עצמית זה מושג רחב מדי, זה כמו לדבר על ביטחון עצמי – ברור שלכל אחד מאיתנו יש בייס-ליין ייחודי משלו של תחושת מסוגלות עצמית, אולם אני בטוח שלכל אריה יש לפחות נקודת תורפה אחת שבה עכבר יוכל לשלוף לו איזה קוץ מכף הרגל. מהם התחומים בהם נדרשת מסוגלות עצמית כדי להקים עסק? ובפרט עסק לייעוץ אסטרטגי לארגונים בינוניים עד גדולים – ארגונים בעלי לפחות שתי דרגות ניהול?
מסוגלות מקצועית ביחס ליכולת לספק מענה בדמות הקונספט של המיזם – ייעוץ אסטרטגי בקוד פתוח. את זה יש לי. יכולת הדרכה, הסתמכות על שאלות פתוחות. הקשבה ותגובה אותנטית…
מסוגלות עסקית – כאן יש לי מסוגלות אבל חסר לי ידע. חסרה לי הכוונה. חסר לי ידע מעשי. מה עושים כשעושים בלי ידע מעשי? – טועים! טועים ומתקנים, מתקנים איפה שעדיין לא מאוחר. או שמתקנים בהזדמנות הבאה. העשייה ללא ידע מעשי היא עשייה מתמשכת – קמפיין של עשייה. מסע מרובה מערכות. מה מכתיב את גבול הניסיון? אולי העדר מגמת למידה.

ניהול ויזמות באי-וודאות

צלילה באי וודאות (צילום: ברנבי דורפמן)

מסוגלות שיווקית – מבחינת שיווק השירות, מבחינה זו אין לי בעיה. אני אפילו יודע מה אני רוצה. השאלה היא איך מקיימים קמפיין של שיווק. שוב, יש כאן תחושת מסוגלות אבל חסר ידע. בשני התחומים, העסקי והשיווקי יש לי אפילו משיכה אישית. יש איזה קסם בלייצר ובלמכור את מה שאתה מאמין בו, את מה שהוא אתה. לפעמים אני ממש נכנס לבולמוס של שכנוע עצמי ושכנוע הזולת, שכנוע שסותם את ההקשבה שלי פנימה והחוצה. את זה אני צריך לווסת ביתר נוכחות.
מסוגלות טכנולוגית – כאן יש לי פער ביחס לשותף שלי. אני רואה בטכנולוגיה הזדמנות לביצוע קל, יעיל ואפקטיבי יותר של פיתוח ידע ושל ביטוי עצמי. אני יותר מאסכולת הגן הנעול של אפל. ואילו השותף שלי רואה בטכנולוגיה את הדבר עצמו, את זירת ההתפתחות והפעולה של המיזם. אני חש בר מזל כי באיזשהו מקום אני מודע לכך שאוריינות טכנולוגית וטכנולוגיה דיגיטאלית בכלל הן התווך לעשייה ולקידום ידע ומיזמים בעידן הנוכחי. למעשה המיזם שלנו יושב על קידום זרימה של ידע. לכן הוא חייב לשבת על פלטפורמה דיגיטאלית ממוחשבת.

פוסט זה פורסם בקטגוריה בלוג, מאת יובל הולצמן. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

אודות יובל הולצמן

יועץ ארגוני מוסמך, פעיל בתחום הממשל המקומי, מומחה לפיתוח והטמעת גישות חדשניות בחינוך ובתקשוב, ובעל ניסיון רב בהנחיית קבוצות ובפיתוח למידה אסטרטגית בארגונים. יובל שימש בעבר כראש תחום כח האדם וההדרכה במכון ראות וכן כחוקר מוביל בתחום החברתי-כלכלי.

השאר תגובה