שיחה:למידה מודרכת

פרדיגמה חדשה לניהול וייעוץ אסטרטגי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברוכים הבאים לתהליך הלמידה שלנו. תהליך זה ידריך אתכם במעלה מרחב הידע של דואלוג. תוכן העניינים של תהליך הלמידה:

  • מצבי אי-וודאות שונים בארגון
  • התמודדות עם מצבים אלו

מהו עיצוב מערכה ארגונית? פיצוץ בצנרת כהזדמנות לרפלקציה על אבחון ארגוני. בימים האחרונים הייתי צריך לטפל בבעיה חמורה בצנרת בדירה שבבעלות המשפחה. עד מהרה נותרתי מלא אבק, קירות הבית מלאי חורים. גיליתי שהעבודה של אבחון האינסטלציה מהדהדת את העבודה של האבחון הארגוני. בשני המקרים אין אבחון ללא התערבות וללא שבירה של הנראות ההרמונית של המרחב. בשביל להיות מסוגלים לעצב את הסביבה ארגונית בשעה שאנו יודעים שבעומק הארגון מצויה בעיה שהולכת ומחמירה (נזילה שתחמיר ועשויה לסכן את תשתית החשמל) אנו צריכים לבצע עבודה של חשיפה. הפעולה של חשיפת הצנרת הארגונית איננה פשוטה כל עיקר. היא מצויה בתוך הקירות, מתחת לדברים שאני רואה, ומתוך זה אני מחפש את מה שאני לא רואה. אני בודק איפה יש רטיבות על הקיר. יכול להיות מאוד שהמים מחלחלים מהקירות בקומה הראשונה, אבל הפיצוץ הוא בקומה השניה או למעלה מכך. יש לי לכן שלוש אפשרויות:

  1. להכיר את האינסטלציה הארגונית מתוך הידע הנגיש - שרטוטים, תקנונים, וכו'. הפונקציות המוגדרות הן הכתובת הראשונה לפעולה מעין זו. אם יש בעיה, היא נמצאת במקום אחד, תחת אחריות של מנהל אחד, וניתן לבודד אותה ולהתמודד עימה.
  2. לנחש על סמך ידע קודם - על סמך הניסיון שלי בארגונים, בארגון הזה ובאחרים, אני יכול לנחש, כי אני מבין שיש מערכת ובכל מקום יש עקרונות די דומים (כמו באינסטלציה, יש ברז ראשי, משם זה מתפצל לכמה כיוונים שונים - לדוד, לברזים וכו'). לפי התפיסה הכללית של המערכת אני מנחש איפה הפיצוץ ואיפה אני צריך לחפור בקיר. גם כאן הבחירה הראשונית שלי היא האם אני בא לתקן בעיה נקודתית, או שאני מבקש לעשות טיפול נקודתי, או טיפול שורש של החלפת הצנרת.
  3. להתחקות אחרי הצנרת מתוך נקודת הרטיבות הגלויה. זהו תהליך שמצריך למידה, הוא מערב את הידע של העקרונות ושל המבנים מן האפשרויות הקודמות, אך הוא מודע לכך שאנו תמיד מצויים בפני בעיה חדשה וייחודית. אני נדרש לנחישות גם בשעה שהבעיה איננה ברורה, וחייב ללכלך את היידיים ולעשות את העבודה בפועל (למרות שאני לא בעל המקצוע, אני רק מסייע לו), כי אחרת אני פשוט לא אבין. יש כאן לכן יחידת עבודה שמחייבת לפחות שנים - בעל המקצוע (האינסטלטור) ובעל העניין.

אף שיטה לא ממצה. בהרבה מאוד מקרים צריך לעשות את שלושתן, והן כולן יחד מסבות נזק כבד לקירות הבית או הארגון.

...

ערפל
ערפל. מתוך ויקי קומונס

ערפל הוא המצב הארגוני הרווח לנוכח מצבים כאוטיים, כאשר ארגון נכנס למצב של הססנות עד כדי שיתוק במציאות שבה הידע המעשי הקיים שלו איננו רלוונטי. ההתמודדות עם הערפל דורשת בחירה ניהולית ומנהיגותית שחורגת מגישות הניהול בשגרה, ומושתתות על אומץ ויוזמה גם במקום שבו אין הבנה מלאה של הסוגיה.


שאלת הערפל היא מן הסוג של סוגיות אי-וודאות ארגונית דוחקת. הערפל הוא חוויה מעשית של ארגון, קרי – לא שאלה של הכוונה אלא של אופן הפעולה המיידי. הערפל הוא המקום שבו איננו יודעים מה לעשות, ועלינו להכריע בזמן רלוונטי. לעתים אנו יכולים לזהות מראש מרחב 'ערפילי'. לארגונים, שבאופן בסיסי נוטים לטפח דחיית סיכונים מחושבת, קשה מאוד לעמוד למול אי הוודאות, והם מטפחים הימנעות מהתקרבות אל הערפל. לא פעם, ארגונים שבשאלות של יומיום נמנעים מנשיאת הענן, מתמודדים עם הערפל כתופעה עננית. במקום לפעול בזמן, הם מכנסים צוותי חשיבה שמאחרים את המועד.

התמודדות עם מצב ערפילי

לרוב כאשר אנו מתייחסים לערפל מדובר במציאות כאוטית שמתהווה ומשתנה באופן דינאמי מאוד. עדיין לא נוצרו הדפוסים במציאות שבאמצעותם הענן התפיסתי שלנו יעשה סדר והיגיון מחודשים. לכן היכולת להבקיע את הערפל היא רק על ידי כניסה מעשית מתוך מוכנות ללמידה בעצימות גבוה תוך כדי התהליך, להתחכך עם המציאות המתהווה ולהשפיע עליה.

לכן, המפגש שלנו עם הערפל חייב להיווצר מתוך הכניסה אל תוכו. הכניסה אל הערפל היא תנועה אל תוך אי וודאות וחוסר ידיעה מעשי, מתוך אמונה שבתהליך ייווצר הידע הנדרש להמשך התנועה. תנועה ארגונית אל תוך הענן היא תהליך מסוכן מאוד וכדאי לעשות אותו באופן משוכל ועם האנשים הנכונים. אבל – רווחים משמעותיים לארגון יכולים לנבוע מתנועה אל תוך הענן, אם יודעים כיצד להכנס וכיצד לצאת מהם בשלום. הלמידה האינטנסיבית שמתרחשת מתוך הכניסה אל הערפל יכולה להזניק את הארגון שלנו בתוך זמן מועט מאוד להישגים ויכולות שלא יכולנו לחשוב עליהם.

לקריאה נוספת