אבחון ארגוני

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
גרסה מ־08:02, 25 בדצמבר 2022 מאת Office (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אבחון ארגוני הוא תהליך אותו עורכים במהלך תהליך ייעוץ בכדי להבין את המצב בתוך הארגון ואת מערכת היחסים של הארגון עם סביבתו הקרובה.

האתגר: גישה מכניסטית לבעיה מורכבת

אבחון ארגוני
האבחון כמהלך מכניסטי

במחקר הארגוני, נושא האבחון הוא לאקונה. יועצים לא ממש יודעים לאבחן ובאוניברסיטה לא יודעים ללמד איך עושים את זה. כשממש מתאמצים לדבר על זה, מגיעים למטפורת המוסכניק שפותח מכסה מנוע ומנסה לאתר מה לא עובד. המטאפורה הכל כך מכאניסטית הזו, היא בדיוק הביטוי לחוסר היכולת לתאר את המורכבות של פעולת האבחון.

בקרב רבים העוסקים במלאכה, האבחון הוא שלב חשוב ביצירת הלגיטמציה לתהליך הייעוץ, ולרוב מדובר באיסוף נתונים בכל מיני צורות וכל המרבה הרי זה משובח. הנתונים הרבים נאספים, לרוב, כדי לצדק תיאוריות ומודלים של best practices שכבר עומדים וקיימים (במקרה הטוב), או דעות קדומות של היועץ (במקרה הפחות טוב).

אבחון ארגוני בגישה מערכתית

בחשיבה מערכתית, תהליך האבחון הוא למעשה תהליך גישוש. אנו מגששים את המערכת אותה אנו פוגשים. הגישוש הכרחי מאחר ואין מודל גנרי של ארגון שלאורו ניתן לאבחן את הארגון הספיציפי. כדי להבין את ההקשר הייחודי עלינו לגרות את בעלי העניין השונים להתבטא באופן נטול עכבות בנוגע לסוגיה שמעסיקה אותם. לאחר לכידת הדיבור השוטף אנו ממשיגים את חומר הגלם ויוצקים מתוכו מוקדי דיון, מושגים לא מבוררים ושאלות חדשות. מתוך דיון של בעלי העניין אודות המושגים החדשים שחולצו והומשגו, עולים מתחים ופערים בין הרבדים השונים של העשייה המערכתית - בין פרטים, ביחס לפרויקטים, ביחס לערכים סותרים בתרבות הארגונית וכדומה.

לאחר זיהוי מדויק של המתחים הבסיסיים במערכת, המשתקף ברמה המושגית וברמת השיח הבין-אישי, אנו מגדירים מכוונים לכימות או המחשת המתחים. וכך, הגישוש הארגוני הוא למעשה שלב מכריע בתהליך הייעוץ וההתערבות: מבירור תפיסתי (גילוי) למדידה כמותית (צידוק). דרך כל תהליך הגישוש, המערכת הופכת מודעת יותר וכבר נפתח אשנב לשינוי המיוחל בדפוסי הפעולה.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי צוות דואלוג. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

צוות דואלוג, אבחון ארגוני, מאגר הידע של דואלוג, 2015.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.


הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=אבחון_ארגוני&oldid=12026"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.