המשאב הקוגניטיבי בארגונים

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
גרסה מ־23:21, 23 במרץ 2019 מאת Yotam (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "doalogue:ייעוץ-אסטרטגי" ב־"ייעוץ אסטרטגי")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
למעשה המשאב הקוגניטיבי הינו מה שנמצא בין האישיות של העובד וההגדרה הפורמלית של תפקידו.

המשאב הקוגניטיבי מתייחס לתיחום הפרשנות שבידי העובדים בארגון ביחס לעבודתם. המושג מתייחס למידת האפשרות המצויה בידי העובדים לגבש פרשנות אישית ביחס לבעיות בהן הם נתקלים ביומיום הארגוני. המשאב מורכב מאיכות החשיבה האישית של העובדים, ומן התרבות הארגונית (על מטרות הארגון ושיטות הפעולה שלו). כדי לפעול יחד, הארגון חייב לתחם ולצמצם את יכולת הפרשנות האישית, אולם לעתים, למול עיתות של שינוי, נדרשת הרחבה של הצמצם אך הארגון מתקשה לעשות זאת בכוחות עצמו בשל צמצום מרחב החשיבה האמור (צמצום שהמערכת אינה יכולה להיות מודעה אליו). תפקידו של הייעוץ האסטרטגי הינה להחזיר לארגון את היכולת הזו כדי לנתב את דרכו מחדש.

המשאב הקוגניטיבי כמִפְתַח העדשה הארגונית

התבוננות על הארגון כמערכת סבוכה, מחייבת ידע אודות ניהול המשאב הקוגניטיבי בארגון כדי למצות את יכולות העובדים בשגרה ולאפשר הסתגלות בעיתות שינוי.

המשאב הקוגניטיבי למול משאבים אחרים

הטענה העומדת מאחורי המושג המשאב הקוגניטיבי מתייחסת לכך שבנוסף למשאבים הרגילים בארגון (כסף, זמן, כח אדם) קיים משאב בסיסי נוסף המתייחס לקיבולת (capacity) של העובדים בארגון לחשוב על על מה שהם עושים. בעוד שניתן לכמת את השאר המשאבים (מספר האנשים, תזרים המזומנים, שטח, זמן וכו') המשאב הקוגניטיבי הינו מוגבל אך לא ניתן לכימות. ההגבלה של המשאב הקוגניטיבי הינה ביחס לכל רגע נתון ועל כן יש לפעול ביחס ל'קרדיט' הקיים. עם זאת, מאחר ומדובר במשאב שאיננו פיזיקאלי, ניתן להרחיבו בפעולות מכוונות, או לצמצמו למפרע. לכן, המשאב הקוגניטיבי הקיים הוא למעשה האופק הארגוני הנתון ברגע מסויים. האופק תוחם, מאפשר לנו להתקדם מן הנקודה שאנו נמצאים עד האופק, ואם נשנה מקום נוכל להגיע להישגים אחרים.

Cquote2.png

התרגום לאנגלית של הביטוי "שים לב" הוא pay attention (מילולית: "שלם קשב"). ביטוי זה קולע: ברשותך תקציב מוגבל של קשב שאתה יכול להקצות לפעילויות, ואם תנסה לחרוג מהתקציב - תיכשל. סימן ההיכר של פעילויות מאומצות הוא שהן מפריעות זו לזו ולכן קשה או בלתי אפשרי לבצע כמה מהן בו-זמנית.

Cquote1.png
– פרופ' דניאל כהנמן, לחשוב מהר, לחשוב לאט, עמ' 29.

לקריאה נוספת

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=המשאב_הקוגניטיבי_בארגונים&oldid=8716"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.