תפריט ניווט

שינויים

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 436 בתים ,  12:18, 18 בספטמבר 2018
אין תקציר עריכה
* '''חשיבה "[[ענן|עננית]]"''' - הסקירה של השלם המערכתי גורמת לחשיבה האנושית להכנס למצב "ענני" - יותר מידי אינפורמציה שקשה לאחסן אותה במגירות מוכנות מראש. על כן שלב זה קשה מאוד לחלק מן האנשים. אבל עם ההתעבות של הענן אנו מבינים יותר ויותר קשרי גומלין בין האלמנטים והופכים את הענן לבר-נשיאה. החשיבה על הענן היא בהכרח '''חשיבה על השלם''' המערכתי וניסיון '''להבין את ההקשרים השונים''' של פעולת המערכת ו'''היחסים בין חלקי המערכת השונים'''.
* '''[[המשגה]]''' - ההמשגה, קרי - היכולת להפוך דפוסים מורכבים לייצוגים מילוליים פשוטים אך לא מקבעים מאפשרת לנו להתמודד עם הסיבוכיות הרבה. תהליך ההמשגה מצריך מרחב שיח בתוכו יווצרו המושגים החדשים. ההמשגה נעה כל העת בין '''הפשטה של היבטים קונקרטיים''' לבין '''קונקרטיזציה של המושפט'''.
* '''[[קבוצת למידה|דיון רוחבי]]''' - קבוצה אשר נכנסת יחד אל הענן, תסייע ליצור לאורך זמן מושגים והבנות חדשות אודות המערכת, ובשלב מאוחר יותר גם [[מסגור מחדש|למסגר מחדש]] (''to reframere-frame'') את מכלול המרכיבים ולייצר הבנה פשוטה של מערכת הזיקות. צורת החשיבה בקבוצה מאפשרת את היכולת לחולל חשיבה '''[[גילוי|גילויית]] ולא לינארית'''. החשיבה הגילויית היא זו שמייצרת לאורך זמן ולעתים ברגעי גילוי מהירים הבנות חדשות ומהותיות על המערכת. ההנחה העומדת מאחורי החשיבה הגילויית מתייחסת לכך שבמערכת רב הסמוי על הגלוי, והפיכת דפוס למובן היא אקט של היחשפות ולא של אנליזה בלבד. * '''[[מפה מושגית]]''' - יצירה של מפות מושגיות מאפשרת , בין אם אלו ממפות שחקנים, מגמות ווקטורים, ובין אם מיפוי של המושגים שלנו, מסייעת להתמודד עם מגוון מושגים, המורכבות הקוגנטיבית. כך נוכל לצייר את מערכת הזיקות בניהם , לדון בה, ולבסוף לנוע אל עבר המסגרת הכללית הרצויה. המפה המושגית מסייעת לצייר '''ניגודים משלימים''' ו'''מתחים ומתחים מובנים''' בין רכיבי המערכת והגיונותיה.
===אופן הפעולה במערכת===
המורכבות של האתגרים מצריכה גם שזירה של מענה הנותן ביטוי למכלול המרכיבים והמתחים, ומבקש לחולל [[התהוות]] חיובית במערכת. לשם כך נדרשת:
* [[עיצוב|עיצוב אסטרטגי]] - הנחה של יסודות תפיסתיים אסטרטגיים הנוגעים להבנה של כלל רכיבי המערכת, ושל אופן הפעולה הייחודי שלנו בתוכה. * [[מנהיגות הסתגלותית]] - תחום הידע של המנהיגות ההסתגלותית מבוסס על הנחות היסוד של החשיבה המערכתית עוסק ביכולת להניע תהליכים מערכתיים מורכבים להשגת [[שינוי הסתגלותי]] במערכת. ** [[המרפסת ורחבת הריקודים|שהיה שהייה במקביל במערכת וברחבת הריקודים]] - כדי להיות מסוגלי מסוגלים לייצר ידע אופרטיבי רלוונטי, יש צורך לשהות במקביל הן במרחב העשייה (רחבת הריקודים), והן בהתבוננות מערכתית רחבה (המרפסת).
** [[ויסות הטמפרטורה]] - יש לדעת כיצד לווסת את טמפרטורת העבודה והשינוי במערכת כך שיישמר לאורך זמן מצב צבירה המאפשר שינוי.
** [[רתימת שותפים]] - הצורך לחולל שינוי מערכתי מחייב רתימה של שותפים, רתימה שאפשרית לרוב מקרב אלו שאינם רואים את עצמם כרלוונטיים לסוגיה הנדונה.
1,955

עריכות