ניהול בתנאי אי-וודאות

פרדיגמה חדשה לניהול וייעוץ אסטרטגי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Golden Fog, San Francisco.jpg

אי-וודאות היא מצב שבו המובן מאיליו מוטל בספק. ישנם סוגים שונים של אי וודאות, המשותף להם הוא שארגונים מתקשים מאוד להתמודד עמם. אי הוודאות מקשה על היכולת להוציא לפועל תכנון מונחה יעדים. בשל כך, קיים צורך להבחין בין סוגי שונים של אי-וודאות, ולדעת כיצד לפעול באופן הרלוונטי ביותר למול המצב המתהווה.

עידן אי הוודאות

הסביבה העסקית והממסדית בארץ ובעולם משתנה בצורה קיצונית ובקצב גובר. הכלים הניהוליים הקיימים מספקים תפוקה מירבית במציאות יציבה שמאפשרת תכנון. מציאות זו מצריכה מסגרות תפיסתיות וכלים להתמודדות מיטבית עם הרמות המשתנות של אי-הוודאות. כלים אלו חיוניים על מנת לשרוד במים הסוערים, והם מאפשרים גם לנצל את המצב להשגת פריצת דרך אסטרטגית.

ארגונים לנוכח אי וודאות

הסוד הארגוני מושתת בין השאר על היציבות של תפיסת העולם הארגונית. לכן הסדיקה של החשיבה המשותפת קשה לארגונים מאוד והם מתחמקים ממנה ככל יכולתם. לארגונים יש מגוון כלים להדחקת אי הוודאות:

  • היצמדות עיקשת להחלטות עבר מחייבות.
  • תהליכי למידה (ועדות/מחקרים/יעוץ חיצוני) אינסופיים עד ל'התבהרות התמונה'.
  • הסמכת גורם ספיציפי להתמודדות עם השאלה, ופתירת שאר הגורמים מהתמודדות עמה.

עם זאת, לא פעם ארגונים מצויים למול אי וודאות שלא ניתן להתעלם או להעלם ממנה. ניהוג בעייתי בשעה כזו עשוי להביא את הארגון לקפאון או לאנומיה, שיתבטאו בעזיבה מוגברת של ההון האנושי, בסטגנציה ואף בקריסה.

סיווג של אי-הוודאות

הצעה לסיווג של מרחבי אי-וודאות שונים

כדי להתמודד עם אי הוודאות יש לדעת להבחין בין מרחבי אי וודאות מסוגים שונים שארגונים עומדים בפניהם. כלי מרכזי שאנו עושים בו שימוש לשם סיווג המרכיבים הינו מסגרת קינפין המבחינה בין שאלות מורכבות, סבוכות וכאוטיות המייצרות בתורן תופעות של ענן וערפל בארגון.

ההזדמנות שבאי הוודאות

מצבים של אי וודאות הם לרוב מערכתיים. המשמעות של מובן זה היא שהמצב נוגע לארגונים רבים במערכת, ואף לגופים יריבים. על כן, ההזדמנות במצבי אי וודאות משמעותית ביותר ביחס ליכולת ליצור עמדת הובלה מתמשכת לעתיד. היכולת לתת מענה ייחודי וחדש אפשר לגוף המוביל ליצור לעצמו פוזיציה מובילה לאורך זמן. הקושי הרב נובע מכך שלרוב הכוחות שיודעים לייצר את המענים הללו הם גופי השוליים ואילו הגופים הממוסדים מתקשים לנסות, לטעות, לשלם את מחירי הטעויות הרבות הנדרשות בדרך ליצירת מענים חדשים, ולבסוף ליצור את הידע והפתרונות הנדרשים. לשם כך ראוי להבין את מאפייני אי הוודאות, את העוצמות שלנו ביחס למצב אי הוודאות הקיים, ואת מאמץ הלמידה שלנו שבאמצעותו הערפל יהפוך לאסטרטגיית פעולה נרחבת.

אסטרטגיה בעולם כאוטי- הרצאה בכנס מעבר ל-SWOT

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים