הבדלים בין גרסאות בדף "ציטוט:מדידה"

פרדיגמה חדשה לניהול וייעוץ אסטרטגי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 20: שורה 20:
  
 
== מדידה ואסטרטגיה ==
 
== מדידה ואסטרטגיה ==
 
+
{{ציטוט|מה נדרש לצורך התכווננות אסטרטגית מחודשת איננו עוד מידע, אלא תפיסת עולם. לשם כך, אנחנו צריכים לקחת את המידע הקיים, וליצור ממנו משמעות מחודשת (to make sense). אלא שכאשר אנחנו נדרשים לייצר משמעות מהסוג הזה, הגישה של ניהול מבוסס מדדים לא רק מקשה עלינו אלא משבשת לגמרי את יכולתנו להתמצא.|יותם הכהן|[[בלוג:הארגון-שלכם-מודד-את-עצמו-4-דברים-שכדאי-ל/|למדוד או להיות אפקטיביים?]]}}
 
 
{{מה נדרש לצורך התכווננות אסטרטגית מחודשת איננו עוד מידע, אלא תפיסת עולם. לשם כך, אנחנו צריכים לקחת את המידע הקיים, וליצור ממנו משמעות מחודשת (to make sense). אלא שכאשר אנחנו נדרשים לייצר משמעות מהסוג הזה, הגישה של ניהול מבוסס מדדים לא רק מקשה עלינו אלא משבשת לגמרי את יכולתנו להתמצא.|יותם הכהן|[[בלוג:הארגון-שלכם-מודד-את-עצמו-4-דברים-שכדאי-ל/|למדוד או להיות אפקטיביים?]]}}
 
  
  

גרסה מ־07:39, 24 באפריל 2019

דף זה הוא חלק ממיזם דואלוג:ציטוט בנושא מדידה, המציג מובאות חשובות ופורצות דרך מתוך הספרות הניהולית והאסטרטגית בנושא זה.

מדידה והבנת המציאות

כשמתרחש שינוי כולל, במיוחד כאשר גם כלי המדידה לבחינת השינוי הולכים ומשתנים, אפשר לאבד גם את עצם היכולת לתאר את השינוי.

גרשון הכהן, לדעת להשתנות


הבעיות של מדידה בארגונים

נעשינו אובססיביים לגבי מדידה. הבעיה במדידה היא שאנחנו נוטים לייחס חשיבות לדברים שאנחנו מודדים. לפעמים זה נכון, לפעמים זה לא. אנחנו מודדים הרבה דברים חסרי חשיבות. מלבד זאת, וזה דבר חשוב מאוד, האופן שבו אנחנו מודדים את הביצועים של אנשים משנה את הדרך שבה הם מתנהגים


בעיה נוספת היא שהאמונה של אנשים במספרים גדולה יותר מהאמונה שלהם במילים. כמנהל אתה יכול להגיד 'יש לנו 88% מעורבות בארגון' ולהעמיד פנים שהכל בסדר, אבל למעשה אין לך מושג מה זה אומר. אתה לא יודע אם העובדים אומרים את האמת, אתה לא יודע אם שאלו אותם את השאלה הנכונה, אתה לא יודע איך מגדירים מעורבות, ואתה לא יודע אם הדרך שבה מגדירים אותה אומרת שהחברה שלך מצליחה או לא. אבל אנשים דבקים בנתונים כאלה באמונה שיש להם משמעות.

"אני, לעומת זאת, מסתכלת על נתונים כאלה ואומרת: כן, ו…? מה המשמעות של זה? האם זה אומר, למשל, שאם אני יודעת שמשהו השתבש, אז אספר על זה?


אני לא נגד מדידה, אבל אני חושבת שאנחנו צריכים למדוד פחות, הרבה פחות. מהניסיון שלי בדירקטוריונים למדתי שאנשים מבקשים עוד מדידה כי הם לא יודעים מה הם עושים. זה תמיד דגל אדום. צריך לחשוב הרבה יותר מה מודדים ואיך מגדירים אותו. צריך להקשיב טוב, להסתכל טוב, לשים לב, לשאול שאלות קשות ולהמשיך לחפור.

מרגרט הפרנן, ראיון בכלכליסט


במקרים רבים המדידה מסייעת להבין מהו באמת המצב, לא רק על סמך אינטואיציה, ולדייק לאורה את הפעילות העסקית. אולם המדידה עלולה להפוך לכוח המניע את פעילות החברה על חשבון הפעילות עצמה... מנגנוני תגובה מבוססי נתונים מקבעים אותנו ומקשים עוד יותר על הבנה של אתגרים מערכתיים שהחברה ניצבת בפניהם. מנגנונים כאלה מעודדים העדפת יעילות על אפקטיביות, ופעמים רבות עוסקים בשיפור המרווח התפעולי, בעוד שהחברה צריכה פיתוח עסקי ושינוי משמעותי במודל העסקי בסביבה משתנה.

יואל יפה, דו"חות, דופמין ותגמול ארגוני


מדידה ורלוונטיות

כל המדדים על הטיטאניק היו חיוביים ב-14 באפריל 1912 בשעה 23:39... באותם עולמות הנוגעים ליעילות, המדדים יסייעו לנו ביותר. במרחבים הנוגעים לאפקטיביות – מידת ההצלחה שלנו בתוך המציאות – המדדים עשויים להיות בגדר אינדיקטורים מוגבלים בתוך שלל אינדיקטורים שונים, ואינם טובים בהכרח משיחת עומק טובה עם שותף חיצוני. במקרה הראשון חובה עלינו למדוד כדי להשתפר, בשני חובה עלינו לנוע מעבר למדדים כדי להישאר רלוונטיים.

יותם הכהן, למדוד או להיות אפקטיביים?


מדידה ואסטרטגיה

מה נדרש לצורך התכווננות אסטרטגית מחודשת איננו עוד מידע, אלא תפיסת עולם. לשם כך, אנחנו צריכים לקחת את המידע הקיים, וליצור ממנו משמעות מחודשת (to make sense). אלא שכאשר אנחנו נדרשים לייצר משמעות מהסוג הזה, הגישה של ניהול מבוסס מדדים לא רק מקשה עלינו אלא משבשת לגמרי את יכולתנו להתמצא.

– יותם הכהן