פתיחת התפריט הראשי

מאגר הידע של דואלוג β

שיחה:ניהול המשאב הקוגניטיבי

השימוש במונח המשאב הקוגניטיבי הוא שונה מהשימוש בידע או קשב זה אומר שזהו גורם בחסך - כולמר גורם מעולם הכלכלה. מכך, זה אומר שהוא מצוי במצב גולמי וניתן למצות אותו במגוון אופנים על משקל חמאה או תותחים בעקומת התמורה. מושג: עקומת התמורה של המשאב הקוגניטיבי

מתוך הבנה שהמודל המכניסטי של הניהול הוא לעולם לא באמת מכניסטי כי בסוף יש בני אדם במשוואה, ובני האדם יכולים לקבל על עצמם את המודל המכניסטי - זהו מקרה סצמיפי של תיעול המשאב הקוגטיבי.

יש משמעות לאינראקציה בין מיצוי המשאב לבין רמת המודעות של הגורם הרלוונטי במערכת - אפשקט של דואלוג הוא להטמיר את רמת המודעות לכך בגורמי המערכת השונים.

אם נקשיב לרגע למידת המאמץ שהמערכת מגייסת לתיעול מכניסטי של המשאב נקבל פרופורציה לעלות האלטרנטיבית שדיברנו עליה קודם בעקומת התמורה.

טירונות זה אקט אלים של תיעול - ביחס לטירונים יש כאן תהליך של אנלרנינג unlearning אבל זו לא כל התמונה שכן גם המ"כים ושאר גורמי המערכת פועלים באוטומט. את משאבי היצירתיות שלהם הם מגייסים לאפטימיזציה של התהליך הקבוע והמקובע. יש כאן תכנות, הצרה של המודעות ושל ההכרה (האפיסטמולוגיה האישית) דוגמת אותו לוחם שמחונך להסתער אל מול אש צולבת.

המערכת לעולם לא תוותר על פרווילגיית התכנות כי זו הדרך המיידית ביותר להפוך פרטים למערכת. לצבא הרבה יותר קשה לעשות את זה עם ג'ובניקים כי לג'ובניקים אין תבניות פעולה ברורות והג'ובניק צריך לקבל החלטות מגזרות מפרשנות של מצבים - אין תפריט מצבים קבוע - ג'ובניקים במובן של מערך תומך לחימה (קמ"ן, אגף כוח אדם ושלישות, מטה חיל האויר - במערך המיוחדים לדוגמה על אף שאנשי המטה נחשבים נחותים ללוחמים, הם אלה שמכוונים את פעולות הלוחמים. הלוחמים מכונים בפיהם "קופים") זאת הדומה למערך התפקידים בעולם התחתון - יש את המוח ואת הבורר ואת הבוס ואת סנדק אבל אלה שמוציאים לפועל נקראים בריונים או גורילות ... לרוב פעולות נקודתיות מתכננות סביב אנשי מפתח - מקצועני ביצוע.

האם יש משמעות לחניכה קוגנטיבית בהקשר של סוכני ביצוע?

מה שצריך לעשות זה לעבוד עם מעצבי המערכת (האדריכלים) ולמפות את מרחבי הפרשנות של סוכני הביצוע ולחנוך אותם ביחס למרחבים אלה.

נחיליות

לנמלים אין מוח מרכזי אלא נחיל - חכמת הנחיל. המרכיבים של יחידה בודדת הם: גורם אקראי, נתקלת! - פרוטוקול תגובה.

לדוגמה במקום מטוס ללא טייס, שנשען עדיין על פרדיגמת הנהג, אפשר לחשוב על צי של מטוסים רובוטיים שנעים בנחיליות בתא שטח.


נחיליות במערכות לא אנושיות לא צורכת משאבי פרשנות אלא רק משאבי תפיסה ותגובה נחיוליות אנושית היא ההיפך שכן יש הסוואה של הסימן הרצוי בהרבה רעשים ומגוון tokens. לכן נחיולית אנושית היא scaling של יחידה קוגנטיבית.

8200 בנויה כמו מפעל שבנוי על רמת סנון ראשונית שעושה המחשב. לקחת כאן אנשים והפכת אותם לחצי אדם חצי מכונה/ בורג או רגיסטר - מפרש כמו אדם ומצויא פלט בינארי של 0 או 1.

מוקדנים מול אלחוטנים המוקדן הוא אדם המלוא מובן המילה ואילו האלחוטן הוא חצי אדם חצי מכונה/שער לוגי/רגיסטר יש כאן פוטנציאל ללמידה הדדית בין השניים - המוקדן צריך ללמוד מהאלחוטן או מהקב"ר כדי לעבוד עם מכמורת ברורה ואילו האלחוטן צריך לעבור למידה מערכתית של העצמה.

המכמורת של הקב"ר היא צי"ח

צי"ח הוא גורם רלוונטי רק ברמה הטקטית ולא ברמה האסטרטגית

מערכת אמ"ן לא תצליח לעלות על הפתעות בסיסיות כי היא מתוכנתת לגלות את מה שהיא מחפשת בלבד.

חזרה לדף "ניהול המשאב הקוגניטיבי".