שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ציטוט:תכנון

נוספו 6 בייטים, 23 מאי
אין תקציר עריכה
'''הכלל השני לגבי תכנון הוא אופיו היזום.''' אין התכנון בחינת תרופה, או כיבוי דליקה, או תגובה או כניעה ללחץ מאורגן. למעשה התכנון חסר נציגות ומשולל הכרה, התיכנון אינו אלא הבהרה אמיצה, בשעה מוקדמת למדי, של חלום, של דמיון, של חזון, של שאיפה.
'''כלל שלישי לגבי תכנון הוא שעליו להיות עקרוני ולא דווקא פרגמטי.''' התכנון חייב בראש ובראשונה לברר כיוונים ולא לסלול דרכים. ''' תוואי של דרך בונים לאחר שמחליטים לאן, בעצם, רוצים להתקדם ולא דווקא מפני שהטופוגרפיה סלחנית יותר בנקודה אחת וסרבנית בנקודה אחרת. '''התכנון חייב להקדים פילוסופיה להנדסה.'''
'''כלל רביעי הוא לדעתי, שהתכנון אינו חייב להיות מושתת על נסיון.''' התיכנון הוא פונקציה של הדימיון. ''' המומחיות הדרושה, אפוא, אינה זו של הידוע והבדוק אלא כי אם של הרצוי והניתן, בין אם הוא קיים באיזה מקום אחר בהיסטוריה או בעולם, ובין שאינו קיים כלל. התכנון אינו מוגבל, אפוא, אפילו לפוטנציות; הוא במידה רבה הפלגה בים של קונצפציות, גיבוש של רצון לאומי למציאת תשובות חדשות.
'''כלל חמישי של תכנון והוא שתכנון חייב להיות יסודי לא דווקא כולל.''' אין לנו שום סיכוי לארגן את כל החיים, לחשבם, להפכם למשבצות. ''' דרושות החלטות יסודיות, מתוך הנחה שתיאומים, השלכות כוללות, שאיפות שאין אנו יכולים לנבאן כלל, יבואו במשך הזמן, והחיים יתערבו בהגשמתם... מובן שטוב היה לקשור את הדברים יחד, אבל חושש אני שמרוב שאיפה לפרפקציה אנו פוגעים בכושר ההכרעה, או ביתרון שבעיתוי מוקדם. ולפעמים תכנון כולל מדי, היורד לכל פרט, הופך במרוצת הזמן להיות הגבלה נוספת בשורה לא-קטנה של הגבלות הקיימות כבר ממילא בחברתנו.
'''ככלל שישי, אפוא, יש לציין ממילא את חשיבות העיתוי.''' תפקיד התכנון הוא לקבוע את השעה המתאימה, בלי להפסיק את השעון, ''' אך אני אומר זאת לא רק בגלל חשיבות העיתוי כשלעצמו – דבר שהוא מובן מאליו- אלא בגלל תכונה אחרת החשובה לתכנון ולמתכננים כאחד: נשימה ארוכה. אנשים שאין להם סבלנות אל יעסקו בתכנון. כל התבונה שבתכנון היא לפתח כושר עמידה בפני אכזבות בהווה למען הישגים בעתיד.
'''ככלל שביעי הייתי רוצה לציין שהתכנון, ביסודו של דבר, אינו אלא אמצעי נוסף בשורה של אמצעים להשגת מטרות לאומיות.'''
'''אף כי התכנון נולד בחממה סגורה ובאווירה מתאימה, נועד לו גם תפקיד פומבי וחברתי. ונציין זאת ככלל עשירי והוא הניסיון להעניק לעם שלם רגש של התקדמות, הרגשה של ייעוד וטעם.''' התכנון, בניגוד לבחירות אינו אקט חד-פעמי של הצבעה כי אם תהליך של השתתפות הציבור בעיצוב פני עתידו. בחברה שאין בה תכנון יש לחץ רק של אינטרסים ואינטרסנטים חולפים וחזקים.
|שמעון פרס|הערות לחשיבות התכנון – שמעון פרס (1965)||peres|ltr=}}
[[קטגוריה:תכנון]]
1,955
עריכות