סף הכאוס

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Close-up of a skylight on coastal plain, with lava stalactites forming on the roof of the tube.jpg

מערכת מסתגלת כתופעה המצוייה תמיד בסף הכאוס

סף הכאוס (לעתים 'גבול הכאוס', edge of chaos) הוא תיאור של המרחב שבין האיזור המאורגן יותר לבין זה הכאוטי, ומאפשר עמידה על האיכויות הייחודיות של מרחב זה.

בשל היציאה מן הסדר, מתרבות במרחב זה ההזדמנויות, לצד עליה ברמת הסיכונים. מנגד, הקרבה לאיזור הסדור מאפשרת לשוב ולרתום את הכוחות וההזדמנויות המצויים באיזורים הכאוטיים לטובת עשייה סדורה ומתמשכת. בשל הסמיכות בין האיזור הסבוך והכאוטי, סף הכאוס הוא המרחב שבו מתחוללת התהוות היונקת את הדינאמיות מן הכאוס אך המייצרת סדר ודפוסים חדשים לטווח ארוך.

רקע

מקורו של המושג מצוי בתופעות ייחודיות המתגלות במדעי הטבע (בפיזיקה, בכימיה ובביולוגיה) באיזורים הסיפיים. נהוג לתאר את המצב ההתחלתי של הווצרות החיים כאירוע ייחודי על סף הכאוס המוביל להתהוות מציאות חדשה וייחודית על פני כדור הארץ.[1]

שימוש בעולם הארגוני

המושג מאפשר לתאר איזורים ייחודיים בארגון ובעבודה, אשר מצליחים להתשתמש בטוב שבשני העולמות - הסדור והלא הסדור, כדי לחולל חדשנות הנצרכת לטובת ההסתגלות המערכתית של הארגון.

בארגונים רבים, קיימות דרגות חופש שונות באיזורי הפעולה השונים בארגון, המאפשרים ייצירת איים על סף הכאוס, אשר מסייעים לארגון כולו לפעול בגמישות וברלוונטיות בשעת הצורך. כך, למשל, גופי R&D, לעומת למשל מחלקת מכירות בארגון, אמורים לסייע לארגון להתפתח בכיוונים חדשים, ולרוב מתהווים בצורה פחות היררכית ויותר דינאמית ורשתית על מנת לעמוד בתפקידם. במקביל, ארגונים מסויימים מצליחים לשמר מצב של סף כאוס לרוחב הארגון. מצב זה רלוונטי לארגונים הנדרשים לייצר מענים רלוונטיים וחדשניים בטווחי זמן קצרים.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=סף_הכאוס&oldid=8152"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.