המשגה

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
גרסה מ־17:31, 12 בפברואר 2014 מאת Office (שיחה | תרומות) (יצירת דף עם התוכן "המשגה היא התהליך של יצירת מושגים חדשים כחלק מתהליך למידה, המבקשים להבחין ולתאר תו...")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המשגה היא התהליך של יצירת מושגים חדשים כחלק מתהליך למידה, המבקשים להבחין ולתאר תופעה מסויימת או להגדיר אופן פעולה ייחודי. ההמשגה היא כלי מרכזי בהבנת המערכת במערכות סבוכות, שבן יש להבחין בתופעות מתהוות וללמוד כיצד לפעול למולן.

היכן ממשיגים

תהליך ההמשגה מתרחש לרוב בחיבור שבין ידע תיאורטי ומעשי היוצרת ידע חדש. היא מתרחשת במרחב זה מאחר ויש צורך בחיבור של תחושות וידע סמוי (tacit knowledge) אודות המציאות עם מקורות מחוללים להמשגה (ידע תיאורטי). ברמה הארגונית המרחב המרכזי של ההמשגה הוא הדרג המערכתי, קרי - זה שמתרגם את הרעיונות האסטרטגיים לתהליכים בדרגי העבודה.

כיצד ממשיגים

מושגים רבים נוצרים באופן טבעי ולא מודע מתוך תהליכי העבודה בארגון (חשבו לרגע - מהם המושגים הייחודיים שהתפתחו בארגון שלכם?). רובם נוצרים בתהליכים של דיון מאחר ובמהלך הדיבור מתחבר שטף החשיבה הגלויה (חכמה) עם הידע הסמוי (בינה). לכן המרחב המרכזי של יצירת המושגים הוא בקבוצה שבה ניתן לדבר באופן פתוח.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=המשגה&oldid=2581"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.