מושג מטריה

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Umbrella Revolution icon 3.svg

Guillemin Umbrella.JPG

מושג מטריה (מאנגלית: umbrella concept) מתאר מושג אשר מתאר תופעות רבות ושונות תחת תיאור אחד כללי הנוטה להיות כוללני או פשטני.

מה אפשר לעשות עם מושגי מטריה?

למרות הביקורת הקיימת בתיאור של מושגי המטריה, אלו אינם בהכרח רעים. להלן כמה שימושים חיוביים של מושגי מטריה:

  • מתווה כללי כאשר המציאות הרצויה עודנה עמומה - בשלבים הראשוניים של מהפכות פרדיגמטיות מושגי מטריה הם הדבר היחיד שיש לנו, כמערכת, על מנת להתוות כיוון כללי כאשר זה עדיין איננו מובן לגמרי. במובן זה מושג המטריה הוא בגדר מושג מחולל למידה. הוא משרטט גבולות של מה כן ומה לא, מגן עלינו מהמובן מאליו הקיים, ושולח אותנו לחקור באמצעות ניסויים ומעשים עד לבירור של שפה פשוטה הברורה לכל מי שפועל ונושא במלאכה.
  • מושג המסוגל לאחד גורמים מגוונים - מושג המטריה מאפשר להכליל תחתיו כמה שיותר אנשים עם גישות שונות. ניתן למשל לחשוב על הסיסמה "העם דורש צדק חברתי" כעל מושג מטריה - רבבות יכלו לצאת לאורו לרחובות מבלי להידרש לשאלה מה באמת המשמעות של צדק חברתי ואיך משיגים אותו. אם הם היו צריכים להחליט מהו אותו צדק חברתי, נראה שהיה להם קשה הרבה יותר לשתף כך פעולה.

ההתנהגות הארגונית עם מושגי מטריה

ארגונים נוטים להתאהב גם כן במושגי מטריה, אבל מסיבות אחרות. בתחילה קיימת נטייה להשתמש במושגים חדשים מאחר והם נתפסים כחדשניים וקשורים במעמד הפנים ארגוני. המושגים הללו אכן מכניסים תחושה של שינוי, התחדשות, שכל כך נחוצה לרבים בתוך הארגון.

אבל בד בבד, לארגונים גם סבלנות מאוד מוגבלת לעמימות, ובמהרה הם מייצרים נוגדנים נגד מושגי המטריה. חוסר המובנות והעמימות הראשונית אינם זוכים לעקרון החסד, והפער בין המילים והמעשים מוצג כהעדר יכולת להשיג את החזון. הכוחות השמרניים במערכת מתקוממים מול המושגים, מציגים אותם כחסרי משמעות, רבים שאימצו מהר מדי את המושגים מפנים להם עורף, והארגון צועק יחדיו את זעקת המלך הוא עירום, גם אם מחשבה רבה היתה מעורבת בתפירת הבגדים.

דוגמה

דוגמא להתקוממות מסוג זה ניתן לראות במאמר שכתב האלוף (מיל') יעקב עמידרור כנגד רעיונות חדשים בעולם האופרטיבי הצבאי בתחילת שנות ה-2000, בטענה שכל מהות המהלך הוא ג'יבריש אקדמי (למעשה המאמר הוא ניסיון לא מוצלח להעתיק את תרמית סוקאל הידועה).


לקריאה נוספת

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי יותם הכהן. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

יותם הכהן, מושג מטריה, מאגר הידע של דואלוג, 2020.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=מושג_מטריה&oldid=11954"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.