התמרה

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Bee-gathering pollen yellow-flower-macro.jpg

התמרה, מלשון תמורה, שינוי (transfer) הינו תהליך שבו ידע משנה מצבי צבירה, ומתאים עצמו לסביבות משתנות. ההתמרה היא כלי מרכזי ביכולת שלנו כפרטים וכארגונים לחדור לסוגיות שהן בגדר לא ידוע. ההתמרה מחייבת שינוי. להתמרה יש ערך תפיסתי ומעשי. כל התהליך הוא הביצוע.

מטפורה היא תמיד מעין התמרה, כי היא לוקחת דפוס מסויים ומקישה ממנו על אחר.

סוגים שונים של התמרות

התמרת בינה (ידע מעשי)

פיתוח מיומנות ייחודית, המתאימה לביצוע משימה ייחודית או לביצוע סוג חדש של משימות. פיתוח המיומנות נובע מעיבוד ניסיון מעשי קודם בהקשר שונה ומהתאמתו להקשר הרלוונטי. התמרת בינה מצמצמת את עלויות שכר הלימוד לפיתוח מיומנות חדשה. לדוגמה, יתכן שמי שהתנסתה בטיפול מוצלח בקשישים תשפר את סיכוייה להפוך במהרה לסייעת מוצלחת בגן ילדים. יש לזכור כי לצד מידת הרלוונטיות של הניסיון הקודם, תלויה הצלחת ההתמרה גם בגורמים פסיכולוגיים דוגמת מסוגלות עצמית ומוטיבציה.

התמרת חכמה (ידע תיאורטי)

התמרת חכמה היא היכולת לפרוץ את הגבולות ואת הקוים המפרידים בין תחומי ידע שונים וליצור קטגוריות ותחומי ידע חדשים ועדכניים יותר. התמרת חכמה מתבססת על קישוריות, על היכולת לבצע היקשים בין תחומי ידע, על היכולת לזהות זיקות בין גורמים בהקשר מסוים ולהשליך אותן על גורמים בהקשר אחר ועל היכולת לרתום את הקישוריות הזו לפיתוח ידע בתחום חדש. קונספט הסמארטפון הוא אחת הדוגמאות לעוצמתה של התמרת חכמה.

התמרת דעת (ידע מתהווה)

התמרת ידע מתהווה היא למעשה התמרה של חוויית למידה אינטנסיבית ומוצלחת ממקום למקום. היא נוגעת יותר להשראה, לכלי הלמידה ולמסוגלות שניתן לחולל למידה, מאשר לידע סטטי.

מהו הטרנספר האידיאלי

מעגל ההתמרה

הטרנספר, או ההתמרה, הוא העברה ממצב אחד שבו הוא למד משהו, לבין מצב אחר, שבו הוא מיישם את מצב הלמידה הקודם בהקשר אחר. זה לא יישום קלאסי. כשאנחנו מנסים לייצר למידה בתוך הארגון שהיא מכוונת תוצאות, כל הזמן האדם צריך ללמוד. טרנספר מוצלח הוא כזה שבו האדם מצליח להמשיך בלמידה שלו בתוך ההקשר. זה אומר שעובד משקיע כל הזמן המון אנרגיה קוגניטיבית בללמוד. זה היעד שהוא לגמרי בחפיפה בין הסמכות שלנו לבין המנהיגות שלנו. פה מתחיל הנושא של עבודה עם מוטיבציות.

Learning Transfer: The ability of a trainee to apply the behavior, knowledge, and skills acquired in one learning situation to another.

Learning Transfer Model: A Research-Driven Approach

הטרנספר הוא לכן מעבר מה-know how ל-know how:

  • know what - אני מסביר תיאורטית, זה הידע.
  • know what - מיומנות, ידע מעשי.
  • know why - יש כאן כל הזמן למה, למה - אני עובד.

האם הם בהכרח מזינים אלו את אלו?

אם אנחנו מתחברים לנושא - אנחנו לצורך העניין, צריכים כל הזמן לשקף את שלושת הרבדים. בלי זה לא תהיה מוטיבציה ללמידה. הלמה הוא מערכתי.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי צוות דואלוג. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

צוות דואלוג, התמרה, מאגר הידע של דואלוג, 2015.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.


הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=התמרה&oldid=12185"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.