ויסות הטמפרטורה

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
(הופנה מהדף ויסות השינוי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ויסות טמפרטורה.png

ויסות הטמפרטורה נדרש כל העת מצד המנהיג ההסתגלותי המבקש לחולל שינוי במערכת, כדי לשמר את העבודה במרכז תוך המנעות מגלישה לרתיחה או חזרה לקיפאון.

הביטוי ויסות הטמפרטורה מבקש לתאר של מערכת היחסים שבין מי שמבקש לקדם שינוי הסתגלותי בארגון, לבין גורמי סמכות שמבקשים לשמור על הסדר הקיים. כאשר סוכן השינוי מחולל פרובלמטיזציה של המצב הקיים הוא מעלה את המתח ורמת חוסר הנחת. כל עוד שחוסר הנחת הנחווה הוא סביל, האפשרות שיתחולל שינוי היא נמוכה. מנגד, כאשר רמת חוסר הנחת היא מעבר לזו הסבילה, אנחנו גולשים לתחום האנומי.

בין לבין נמצא טווח העבודה ההסתגלותית. גורמי הסמכות יבקשו להוריד את הטמפרטורה על ידי נקיטה באמצעים הטכניים העומדים ברשותם (לדוגמא - ועדת טרכטנברג לנוכח מחאת האוהלים). לכן, מי שמבקש לחולל שינוי הסתגלותי חייב לדעת כל הזמן כיצד הוא משאיר את הטמפרטורה בטווח ההסתגלותי וכיצד הוא לא נדחה ממנו - כלפי מטה (בהסטת הקשב ובהסטת המנהיג) או כלפי מעלה (ביצירת אנומיה והפיכתו לשעיר לעזאזל).

סמכותמנהיגותמרחב העבודה ההסתגלותילחץ / טמפרטורהקיפאוןכאוס

שקף המתאר את מרחב העבודה ההסתגלותית. למעלה נמצא גבול הסבלנות של המערכת; למטה מרחב שבו אין למידה; הבעיה עולה ועמה חוסר הנחת, אם היא אתגר טכני, היא תזכה למענה מהיר ומשקיט את הדעת. אך היא גם יכולה להדחק לכדי המנעות מעבודה. ויסות מוצלח ישמר את הטמפרטורה בטווח העבודה.

טיפול באתגר טכני מול טיפול באתגר הסתגלותי

ההבחנה בין אתגר טכני ואתגר הסתגלותי איננה בהירה ברוב המקרים. לכן, כאשר מתעורר אירוע משברי (פנימי או חיצוני) מערכות יטו לטפל בו באופן טכני, שמוכר לכולם, כבר נוסה בעבר, ומצריך פחות למידה והתמודדויות. במקרה כזה רף הטמפרטורה יראה באופן כזה:

לחץ / טמפרטורהקיפאוןכאוססמכותפיתרון טכניהלחץ עולה בגלל משברהלחץ יורד בשל טיפול טכני (לא אתגר הסתגלותי)

הטמפרטורה עולה בשל אירוע משברי, אולם פעולה טכנית מוצלחת מטעם גורמי הסמכות מובילה לפתרון מהיר של הבעיה וירידה של המתח. דוגמה לאתגר מן הסוג הזה עשוייה להיות תקלת אבטחת מידע מקומית בארגון שנוצרה בשל אי מעקב אחר נהלים, ועלולה אמנם לפגוע במוניטין של הארגון, אולם לא מחייבת שידוד מערכות כללי.

עם זאת, לא פעם הפתרון הטכני שמוכל על הסוגיה מוביל לירידה זמנית של רף הלחץ, אך לא מתמודד עם שורשי האירוע שהם הסתגלותיים בעיקרם. במקרה כזה אנחנו עלולים לראות מבנה שנראה כך:

לחץ / טמפרטורהקיפאוןכאוססמכותפיתרון טכניהלחץ עולה בגלל משברהלחץ יורד בשל פתרון טכנישאינו מותאם אך נובע מחוסרהיכולת של המערכת להתמודדעם האתגרמאחר והאתגר לא טופל, המשבר חוזר שוב בצורה אחרת והטמפרטורה שוב עולהפוטנציאל קריסה

הטמפרטורה עולה בתחילה בשל אירוע משברי והפעולה הטכנית של גורמי הסמכות מובילה לתחושה ש״העניינים בשליטה״ וש״הסדר הושב על כנו״. פעילות מן הסוג הזה יכולה להיות פיטורין או נזיפה בגורם שהתקלה התרחשה בתחום סמכותו, אכיפה של נהלים שלא נאכפו כראוי, תחקיר עם מסקנות שיישומן היה מונע את האירוע המסויים אולם יש הימנעות מהתמודדות עם ליבת האתגר. דוגמה לאתגר מן הסוג, בהמשך לדוגמה הקודמת, עשוייה להיות תקלת אבטחת מידע החושפת תרבות ארגונית בעייתית בתחום אבטחת המידע. הארגון מגיב באופן שמעמיק את הבעיה, פוגע אנושות במוניטין, ומוכיח שאינו מצליח להבין את האתגר. במקרה כזה, סביר להניח שאי הטיפול באתגר יוביל לחזרה שלו באופנים אחרים. היציאה מאיזור הנשיאה (עליה למרחבי הכאוס) עלולה להוביל לקריסה כללית של הארגון אם לא מצליחים לצאת ממנה לאורך זמן.

לקריאה נוספת

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי יותם הכהן. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

יותם הכהן, ויסות הטמפרטורה, מאגר הידע של דואלוג, 2020.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=ויסות_הטמפרטורה&oldid=11940"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.