חדשנות משבשת

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Apple I Computer.jpg

חדשנות משבשת הוא תיאור של תהליכי פיתוח, לרוב טכנולוגיים, אשר מממשים פוטנציאל לשיבוש הסטטוס קוו הקיים בשדה נתון. החדשנות המשבשת נתפסת לרוב כחדשנות פורצת דרך אשר על כן מערערת על השווקים המבוססים על הפיתוחים הקודמים. בפועל, לא מידת החידוש הטכנולוגי מגדירה את החדשנות המשבשת, אלא מידת ההשפעה שלה על התנהגות הפרטים והמערכות בשדה. המונח נטבע לראשונה על ידי פרופסור כריסטנסן קלייטון‏ מאוניברסיטת הרווארד בספרו The Innovator's Dilema שיצא בשנות ה-90.

הבחנה בין חדשנות משבשת וחדשנות פורצת דרך

למרות השימוש המשבש בין חדשנות משבשת (disruptive innovation) וחדשנות פורצת דרך (breakthrough innovation) יש הכרח להבחין בניהן. ההבדל המהותי נעוץ בכך שחדשנות פורצת דרך נמדדת לאור העבר (מוצר או רעיון שחורג מההבנות והכלים שהתקיימו עד כה) ואילו חדשנות משבשת נבחנת במידת ההשפעה שלה על ההווה והעתיד. כלומר - חדשנות משבשת איננה מהלך שחברות או יוזמות מכווננות להשיגו (כי הוא נמדד בכך שהוא שיבש את מצב השוק שהתקיים), ואילו חדשנות פורצת דרך בהחלט יכולה להיות יעד להשגה (כי היא נמדדת בכך שפרצנו דרך בנושא).

למרות האמור, עשויה להיות חפיפה בין שני האספקטים הללו - לרוב חדשנות משבשת נוטה להיות גם כזו שפורצת דרך, בייחוד בהיבטים המערכתיים של מימושה.

חדשנות משבשת מסדר ראשון ומסדר שני

ניתן לדון בשני מאפיינים של חדשנות משבשת - כזו אשר נגזרת מרכיב טכנולוגי חדש ובודד (סדר ראשון), וכזו הנגזרת מהתלכדות של מספר ווקטורים טכנולוגיים קיימים לכדי קטגוריה מובחנת (סדר שני). גם אם ניתן להצביע על מספר היבטים שבהם טכנולוגיה מובחנת הובילה לשינוי משבש (למשל - נשק גרעיני), ברוב המוחלט של המקרים החדשנות המשבשת מתגלה דווקא מתוך התלכדות של יכולות קיימות.

Steve Jobs WWDC07.jpg

כך, לא המצאת המחשב באמצע המאה העשרים היא שתשנה את סביבת העבודה האנושית, אלא דווקא היכולת לממשק בין מחשוב זול, הדפסה ואמצעי קלט ופלט פשוטים (המכונים יחד PC). לא המצאת הטנק במלחמת העולם הראשונה שינתה את שדה הקרב, אלא ההפעלה המערכתית שלו במלחמת העולם השניה.

באותו מובן, לא המצאת מסך המגע מחוללת את מהפכת הטלפונים החכמים, אלא ההתלכדות בין מערכות תומכות שונות (דוגמת iTunes), קונספט וקטגוריה חדשה, והיתוך של טכנולוגיות שהיו קיימות אך לא פעלו כפלטפורמה אחת. יפה לראות כיצד סטיב ג'ובס מציג את האייפון לראשונה כהיתוך בין שלושה מרכיבים טכנולוגיים קיימים:

Cquote1.png

Well, today, we’re introducing three revolutionary products of this class. The first one: is a widescreen iPod with touch controls.

The second: is a revolutionary mobile phone.

And the third is a breakthrough Internet communications device.

So, three things: a widescreen iPod with touch controls; a revolutionary mobile phone; and a breakthrough Internet communications device.

An iPod, a phone, and an Internet communicator. An iPod, a phone … Are you getting it?

These are not three separate devices, this is one device, and we are calling it iPhone.

Cquote2.png
Steve Jobs - The original iPhone announcement annotated

דוגמאות מוכרות של השפעה של חדשנות משבשת

  • קריסת חברת קודאק בשל המעבר לשימוש במצלמות דיגיטליות.
  • הצניחה מהובלה עולמית של חברת נוקיה לאור המעבר לשימוש בטלפונים חכמים.
  • היעלמותן של החברות שייצרו מכונות כתיבה בשל עליית המחשב האישי (PC).
  • ההשפעה של צריכת תוכן באינטרנט על מבנה מערכות העיתונים בעולם.

לקריאה נוספת

דואלוג:ציטוט

ציטוטים בנושא חדשנות חדשנותקישורים חיצוניים

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=חדשנות_משבשת&oldid=12262"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.