פוטנציאל

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Plasma-lamp 2.jpg

בחינת הפוטנציאל היא היבט חיוני בתהליך של גיבוש אסטרטגיה והוא נועד לאפשר לנו לנסות לחשוב מעבר למגמות הברורות של ההווה, מבלי להתחייב לתסריט או תרחיש אחד בלבד. הפוטנציאל בסוגיה הנדונה ניבט מן ההסתכלות מן ההווה אל העתיד, תוך זיהוי כיווני התהוות עתידיים אפשריים. הזיהוי מאפשר לנו כינון של אסטרטגיה שאינה מספקת רק מענה לפערי ההווה אלא גם ממצה שינויים שמשמעותם אינה ברורה עדיין. הפוטנציאל יכול להיות קשור במגוון רב של היבטים, כגון התפתחויות עסקיות (גלובליות ומקומיות), התפתחויות טכנולוגיות, שינויים חברתיים ותרבותיים וכיוב'.

הדיבור על העתיד כעל פוטנציאל, נדרש כדי לאפשר לנו להפוך את ההיבטים הלא מובנים ולא ברורים שבתופעות החדשות לכדי אסטרטגיית פעולה שרותמת את השינויים החיוביים ונערכת למול האתגרים המתהווים.

בירור האסטרטגיה כרוך גם ב'יזמות', כלומר, בזיהוי הפוטנציאל (הסיכונים וההזדמנויות), הטמון בשינוי ובהתהוות בסביבה האסטרטגית ובייזום התערבות, קרי, תצורת פעולה, שתביא למיצוי הפוטנציאל, בהתאם לאינטרס העל.

– מרכז דדו, מבוא לאמנות אופרטיבית, עמ' 10

בין פוטנציאל לסיכונים והזדמנויות

הביטוי סיכונים והזדמנויות, שבא לידי ביטוי בגישה ה-SWOT מתייחס לשאלת הפוטנציאל. אלא שהגמישות הרבה בקביעת האסטרטגיה מחייבת להניח שגם הסיכונים וגם ההזדמנויות הם כאלה לאור האסטרטגיה שלנו, כלומר - ניתן להפוך סיכון להזדמנות, ולהפך. בנוסף, הביטוי סיכון/הזדמנות מניח שהתנאים כבר ברורים, בשעה שבדרך כלל השינוי מתורגם להזדמנות או סיכון רק בשלב מאוחר יותר.

בין פוטנציאל לתרחישים

תרחישים הם כלי שמטרתו לחשוב אופן ההתממשות של הפוטנציאל. התרחיש הוא על כן כלי בבירור הפוטנציאל, אך אינו מחליף את הדיון בפוטנציאל מאחר והפוטנציאל לעולם לא יתממש בדיוק כמו בתרחיש. לאחר דיון בתרחישים כדאי לחזור ולדון בפוטנציאל שהובן מהדיון בתרחישים.

שאלות מכווינות לזיהוי הפוטנציאל

הפוטנציאל שאתה לא רואה הוא זה שיפגע בך

— דואלוג

אם פער הרלוונטיות עולה מניתוח של ההיסט בין המערכת המורשת (העבר) לבין המערכת המתהווה (בהווה), הרי שהפוטנציאל צף מדיון במעבר מההווה למערכת העתידית. לאור זאת יש מספר כלים וגישות שיסייעו לנו לזהות את הפוטנציאל:

  • ציור של תרחיש, או של המערכת העתידית כדי לזהות את הפוטנציאל בהווה;
  • אילו 'נבטים' קיימים היום שיכולים לשנות דרמטית את הסוגיה הנדונה?

דוגמאות מוכרות לזיהוי ומימוש פוטנציאל עסקי

The future is already here — it's just not very evenly distributed.

William Gibson

  • מהפכת האנדרואיד בסמסונג - התפנית העסקית שעורכת סמסונג בתחום הטלפונית הסלולריים לנוכח השינוי של מהפכת הסמארטפונים שהובילה חברת אפל, ולאור הפוטנציאל של האנדרואיד בהובלת גוגל, מהווה מימוש של פוטנציאל ההשתנות בסוגיה. הזיהוי המהיר אפשר לסמסונג להוביל את השוק הזה לפחות עשור. המהפכה של אפל בעצמה מבוססת על הבנה של הפוטנציאל של השינוי באופן התקשרות וצריכת המדיה. מנגד, חוסר ההכרה של נוקיה בפוטנציאל בתחום הפך אותו מבחינתה מהזדמנות לסיכון. להרחבה >
  • מהפכת המשרדים השיתופיים של WeWork - מיזם WeWork זיהה את הפוטנציאל שצורת התעסוקה החדשות של התקופה בה אנו חיים, ואת השינוי התרבותי המתלווה אליהן והובילה בגיבוש הקונספט של המשרדים השיתופיים.

ראו גם

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=פוטנציאל&oldid=11395"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.