פתיחת התפריט הראשי

ניהול סיכונים

סיכון.jpg

ניהול סיכונים היא מתודה להערכה והתמודדות עם סיכונים לטובת פעולה שיטתית המצמצמת את או מדייקת את הסיכון. ניהול סיכונים נערך תמיד למול המטרות הכלליות של הפעולה, תוך ניסיון למדל את תוחלת הנזק האפשרית ולאור זאת לפתוח מענים המותאמים למידת הסיכון, מתוך הבנה שהמענה בהכרח כורך עלויות משל עצמו.

כלים מתחום ניהול הסיכונים

מטריצת ניהול הסיכונים

אחד המודלים המרכזיים בתחום מציב סיכונים על 4 רמות וקורא להתנהלות תואמת את ההצלבה בין סבירות הסיכון והסכנה הגלומה בהתממשותו:

  • סבירות נמוכה ונזק פוטנציאלי נמוך - ההתנהלות הרצויה היא קבלה של הסיכון;
  • סבירות גבוהה ונזק פוטנציאלי נמוך - מרחב של ניהול מתמשך לטובת צמצום הסיכון לאורך זמן;
  • סבירות נמוכה ונזק פוטנציאלי גבוה - שימוש בכלים פיננסיים לטובת חלוקה של הסיכון (ביטוח למשל מאפשר לאנשים רבים לחלוק יחד סיכון משמעותי שאינו תדיר).
  • סבירות גבוהה ונזק פוטנציאלי גבוה - מרחב ההימנעות.

ביקורת

להבין אם דבר-מה שביר קל פי כמה מאשר לחזות את ההסתברות להתרחשות של אירוע שעלול לפגוע בו. את השבירות אפשר למדוד; את הסיכון לא (למעט בבתי קזינו או בדעתם של אנשים שמכנסים את עצמם "מומחים לסיכון"). כך אנו מקבלים פתרון למה שכיניתי "בעיית הברבור השחור" - העובדה שאי אפשר לחשב את הסיכון שצופנים אירועים נדירים והרי-חשיבות, ואי אפשר לחזות את הופעתם. קל יותר להעריך את הרגישות לנזק הנגרם מתנודתיות מאשר לחזות את האירוע שיגרום לו. לכן אנו מציעים להפוך על פיו את היחס הרווח כיום לחיזוי, לניבוי ולניהול סיכונים.

נסים טאלב, אנטי-שביר, עמ' 27.


המתודה של ניהול סיכונים מתייחסת לשאלות טקטיות. מערכת טקטית היא קונקרטית, מובנת וסגורה, ולכן אפשר להעריך בה את סבירות הסיכון. זה נכון לגבי התמודדות עם תאונות עבודה למשל - פעילויות מסויימות *מועדות* לסוג מסויים של סיכונים, או לחילופין בעולמות של מכשירים ביטוחיים שבהם ניתן למדל סבירות של הישנות אירועים. באיזורים האלו ניתן בהחלט להיות מופתעים, אבל זו תהיה הפתעה מצבית - יכולנו לדעת שזה קורה בעולם. 

לעומת הטקטיקה, בשאלות אסטרטגיות לא ברור הרבה פעמים מה הסיכון, ולכן לא ניתן לנהל אותו (נסו להציב סיכון לא ידוע במטריצה שמופיעה לעיל כאשר גם הכימות וגם הסבירות אינן נתונים לנו). ההפתעה כאן, היא הפתעה בסיסית - בכלל לא העלנו על דעתנו את האפשרות הזו (זהו ברבור שחור). הדרך להתמודד עם הפתעות בסיסיות שונה מהותית - רק התחככות מואצת עם הסיכון תאפשר את הלמידה שהמערכת צריכה.

לקריאה נוספת

ראו גם

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=ניהול_סיכונים&oldid=8500"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.