אפקטיביות

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המודל הלוגי הינו כלי עזר לתכנון והערכה אשר מבקש לסייע לעמותות לסנרכן את מימדי האפקטיביות והיעילות.

אפקטיביות הינה צורת פעילות ומדידה של ארגון, המכוונת למקסום התוצאות, קרי - להשגת האפקט הרצוי במערכת.

בין יעילות ואפקטיביות

האפקטיביות מונגדת לרוב ליעילות שהינה פעולה במינימום משאבים ועלויות ובוחנת את הפעילויות והתפוקות (outputs) אך לא את התוצאות (outcomes) של פעילות הארגון. הלימה בין יעילות ואפקטיביות מתקיימת רק במרחב שבו אין כל שאלה על תכלית הפעולה (שאלות מסוג זה ניתן למצוא במרחב הפשוט והמורכב במודל קינפין). כאשר לא מתקיימת הלימה כזו עלול להווצר מצב שבו פעולות שנעשות באופן בלתי יעיל מצליחות להיות אפקטיביות ולחילופין, ארגונים שפועלים ביעילות גבוה אך אינם משיגים את האפקט הנדרש.

כך, לדוגמא, במודל פס הייצור, אם התכלית מוגדרת כייצור מכונית, הרי שפס ייצור מהיר ויעיל הוא הדרך האפקטיביות ביותר לפעולה. עם זאת, פס הייצור היעיל יכול להיות מאוד לא אפקטיבי אם המכונית תוכננה או שווקה באופן לקוי ולכן אין לה קונים. לא קיים, לכן, שום קשר לוגי בין מידת היעילות של הפס ושל העובדים בו, לבין מידת האפקטיביות של הפס. חברת פרקסיס בחנה שאלות אלו למול פעילות של תחנות משטרה:

Cquote2.png

מה בין יעילות ואפקטיביות? בעוד שהתייעלות היא בעקרון לעשות את אותו דבר יותר טוב, האפקטיביות היא בחינה מערכתית של מודל הפעולה עצמו ופיתוח פתרונות חדשים, המאפשרים קפיצת מדרגה...

מבחן האפקטיביות הוא ביחס למטרות האסטרטגיות – העלאת בטחון הציבור ותחושת הבטחון של הציבור. לכן יש למדוד עד כמה פעולות של התחנה הן אפקטיביות ביחס לשביעות רצון הציבור מבטחונו וביחס לתחושת הבטחון של האזרח ולא רק ביחס להורדת רמת הפשיעה או תאונות הדרכים. לכן על אפקטיביות השוטר, אפקטיביות המפקד ואפקטיביות התחנה להימדד ביחס לתרומתם השילובית לתהליכים המשפיעים על שביעות רצון זו ועל תחושת הבטחון של האזרח.

Cquote1.png
על קפיצת מדרגה באפקטיביות תחנות משטרת ישראל באתר הלא רשמי של פרקסיס

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים


יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי יותם הכהן. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

יותם הכהן, אפקטיביות, מאגר הידע של דואלוג, 2020.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=אפקטיביות&oldid=12037"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.