פרדיגמה

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Reading glasses.jpg

פרדיגמה היא תפיסת עולם כוללת ובלתי מודעת ברובה המנחה את הפעילות של פרטים ומערכות. המושג המתאר תבנית תודעה קולקטיבית שמשמשת בסיס לדפוסי פעולה משותפים. הנחות היסוד של הפרדיגמה הן ברובן סמויות ועל כן קשה מאוד לשנות אותה. אנשים הפועלים יחד במרחב משותף נוטים ליצור מסגרת משותפת המתבטאת בשפה, בכלי פעולה, בתיאוריה ובתהליכים, המסייעים להם לתקשר ולפעול יחד, כל אלו מתוארים יחד כפרדיגמה.

בעשורים האחרונים נעשה שימוש נרחב במילה כדי לתאר את דרכי החשיבה והפעולה הקולקטיביות בארגונים (להרחבה ראה: פרדיגמות ארגוניות). הכח של תופעת הפרדיגמה בארגונים היא שהיא הופכת נושאים רבים למובנים מאליהם, ומאפשרת מתוך כך להתמקד בפעולה המשותפת. מכאן מגיעה גם הבעייתיות שבה - עם הזמן הפרדיגמה עשויה לאבד מן הרלוונטיות שלה, אך קשה מאוד לשנותה מאחר והיא סמויה. מאחר והפרדיגמה מקשה על ארגונים להסתגל ולהשתנות עם השתנות התנאים בסביבה, היא הבסיס שעליו נוצרות תופעות של קריסה אסטרטגית והפתעות בסיסיות.

רקע

מקורו של מושג הפרדיגמה מצוי בשפה היוונית (παράδειγμα), בה משמשת המילה כביטוי לדפוס או תבנית. המילה היוונית מורכבת מן המילים פארה (παρά, מעבר ל-), ודייקונומי (δείκνυμι לסמן).

השימוש המודרני במושג הפרדיגמה קשור בעבודתו של פילוסוף וחוקר השפה פרדינן דה סוסייר אשר דן בקשרים פרדיגמטיים בתוך השפה, כלומר במבנה שמוטמע באופן סמוי בשפה אך מייצר את אופן השימוש המשותף בה. מי שהשפיע רבות על עיצוב המושג באופן בו אנו נוהגים לעשות בו שימוש כיום הוא הפילוסוף לודוויג וויטגנשטיין בעבודותיו המאוחרות והושפע לא מעט מעבודתו של דה-סוסייר.

השלב המשמעותי בעיצוב מושג הפרדיגמה נעשה בעבודתו המונומנטלית של תומאס קון המבנה של מהפכות מדעיות. קון, פילוסוף והיסטוריון של המדע, חולל מהפכה בגישה המחקרית ביחס למדע[1]. למרות שמושג הפרדיגמה ביקש לתאר לפי קון את האופן שבו קבוצת מדענים פועלים תחת תפיסת עולם משותפת, ואת המבנה של המהפכות הפרדיגמטיות, הספרו של קון השפיע רבות על גישות מרכזיות במדעי החברה ועל גישות מתקדמות בניהול (גם אם באופן שלא פעם חורג מכוונתו של הספר).

ערכים מרכזיים בנושא זה

אנו בדואלוג עוסקים רבות בסיוע לחברות וארגונים לזהות ולצלוח משברים פרדיגמטיים. להרחבה בנושא מקורות הגישה ניתן לראות את הערכים הבאים:

פרדיגמות ארגוניות

מושג הפרדיגמה הארגונית מסייע בהבנה של אופני פעולה נרחבים ושל גבולות התפיסה בארגונים. הפרדיגמה היא המובן מאיליו של הארגון, שמכוון את האופן שבו הוא פועל וחושב.

עלייתן ונפילתן של פרדיגמות

עלייתן ונפילתן של פרדיגמות הינו התהליך המתרחש כאשר גישה כוללת הופכת לתווך הפרשנות המכונן של קהילת חוקרים, ולאחר מכן כאשר תווך זה מתערער, קורס ומוחלף באחר.

לקריאה נוספת

דואלוג:ציטוט

ציטוטים בנושא פרדיגמה פרדיגמה


הערות שוליים

  1. למעשה, ניתן לראות בעבודתו של קון התמרה מוצלחת של הרעיונות המופשטים מן הפילוסופיה של השפה שלראשונה הוצגו על ידי דה-סוסייר ולאחר מכן של משחק השפה של וויטגנשטיין וכן של האופק או המשוקעות בעולם של היידגר.

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי יותם הכהן. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

יותם הכהן, פרדיגמה, מאגר הידע של דואלוג, 2015.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=פרדיגמה&oldid=11970"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.