המשגה

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המשגה ו-המשגה מחדש הנם תהליכים של יצירת מושגים חדשים כחלק מתהליך למידה, המבקשים להבחין ולתאר תופעה מסויימת או להגדיר אופן פעולה ייחודי. ההמשגה היא כלי מרכזי ביצירת היגיון (sense making) בעבודה מול מערכות סבוכות, שכן היא מסייעת להבחין בתופעות מתהוות וללמוד כיצד לפעול למולן. ההמשגה מחדש היא הכלי המרכזי למסגור מחדש של סוגיות מערכתיות ואסטרטגיות בארגונים.

הפעלת כישורי ההמשגה שלנו מאפשרת לבצע שלוש פעולות חשיבתיות משלימות. הראשונה היא הפיכת ההבנות הסמויות שלנו לגלויות. השנייה היא העלאת מה שהבנו בהקשר מסוים לרמת הפשטה, המאפשרת לפרש באמצעותו גם הקשרים חדשים. השלישית היא הפשרת המערכת התפיסתית שלנו כדי לעצב מערכת חדשה, רלוונטית יותר לפירוש המצבים החדשים ולאפשרות לשנות אותם.

– דר. צבי לניר. פנקס הכיס של השועל (Kindle Locations 3469-3473)

היכן ממשיגים

המושגים כמבנה ידע המאפשר ליצור יחד פעולה משמעותית

תהליך ההמשגה מתרחש לרוב בחיבור שבין ידע תיאורטי ומעשי היוצרת ידע חדש. היא מתרחשת במרחב זה מאחר ויש צורך בחיבור של תחושות וידע סמוי (tacit knowledge) אודות המציאות עם מקורות מחוללים להמשגה (ידע תיאורטי). ברמה הארגונית המרחב המרכזי של ההמשגה הוא הדרג המערכתי, קרי - זה שמתרגם את הרעיונות האסטרטגיים לתהליכים בדרגי העבודה.

כיצד ממשיגים

מושגים רבים נוצרים באופן טבעי ולא מודע מתוך תהליכי העבודה בארגון (חשבו לרגע - מהם המושגים הייחודיים שהתפתחו בארגון שלכם?). רובם נוצרים בתהליכים של דיון מאחר ובמהלך הדיבור מתחבר שטף החשיבה הגלויה (חכמה) עם הידע הסמוי (בינה). לכן המרחב המרכזי של יצירת המושגים הוא בקבוצה שבה ניתן לדבר באופן פתוח.

לקריאה נוספת

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי צוות דואלוג. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

צוות דואלוג, המשגה, מאגר הידע של דואלוג, 2014.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=המשגה&oldid=11331"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.