ייעוץ: ליווי תהליך בירור אסטרטגי

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ליווי-אסטרטגי.jpg

אודות

דואלוג היא חברת ייעוץ אסטרטגי המלווה גופים במגזר הציבורי בעיצוב אסטרטגיית השפעה מול אתגרים מורכבים. המתודולוגיה הייחודית של דואלוג מבוססת על הטמעת כלים מעולם החשיבה המערכתית בקרב הדרג הניהולי בארגון על מנת להביא למיצוי הידע והנסיון הקיימים בארגון.

לצוות החברה ניסיון רב בעבודה מסוג זה עם גופים מהמגזר הממשלתי, הבטחוני והחברתי, ואנו מאמינים כי גישה זו מאפשרת לארגונים לעצב בעצמם את תשתית החשיבה האסטרטגית שלהם, באופן המסייע בפיתוח אסטרטגיות חדשניות, רלוונטיות ויישומיות.

ליווי תהליכי חשיבה אסטרטגיים - סכמת התהליך

תהליך הלמידה האסטרטגי מושתת על מבנה של כינוס – התפזרות – כינוס:

  1. כינוס – בירור הסוגיות שמצויות בבחינה והבניית תהליך הלמידה. שלב זה כולל עבודה עם קבוצת ההנהלה של הארגון לטובת יצירת הסכמה על מיקוד השאלות ומרחבי הלמידה, חילוץ של האסטרטגיות הקיימות בהווה, ותכנון מהלך העבודה.
  1. התפזרות – כדי להעשיר ולהעמיק את את ההבנות שבבסיס לאסטרטגיה המתהווה, יש להגיע למירב ההיטלים החיוניים להבנת מרחב ההשפעה של הארגון. בשלב זה, נערכים ראיונות, נסקרים חומרים טקסטואליים, ואלו מאורגנים כדי להוות תשתית מושגית עבור שלב הכינוס המסכם.
  1. כינוס וניכוס – השלב הסופי של התהליך עוסק ביצירת כינוס מחודש: הבנה משותפת ומוסכמת של מוקד העשייה. הבנה זו מהווה בסיס שמתוכו ניתן לגזור באופן ישיר חזון, ייעוד ושליחות ארגוניים, ולתכנן את מהלכי הארגון למימוש האסטרטגיה שעוצבה. תהליך הכינוס הוא שלב קריטי שבו הארגון גם מנכס את ההבנות האסטרטגיות החדשות.

תוצרים קונקרטיים

בסופו של התהליך ינוסח מסמך אשר יכלול את תמצית אסטרגיית ההשפעה של הארגון (חזון, ייעוד, משימה, ואסטרטגיה למימוש). המצב הרצוי לפי גישתנו הוא שתוצר זה יכתב באופן שיתופי יחד עם הנהלת הארגון, תוך מיצוי הניסיון של צוות דואלוג בניסוח מסמכים אסטרטגיים.

חלופות

חלופה א' - תהליך ליווי כולל

משך עבודה

חלופה ב' - כינוס בלבד

משך עבודה

רציונאל: תהליך הממצה את מהלך הלמידה מתוך

חתירה לבירור אסטרטגי מעמיק בחתירה לשינוי פרדיגמטי בצורת הפעולה של הארגון.

לצורך כך יש צורך בלמידה מעמיקה של כלל מרחבי הפעולה של הארגון, על בסיס ראיונות ותצפיות עם מירב הגורמים הרלוונטיים להבנת אסטרטגיית ההשפעה של המדרשה, דוגמת סגל וחניכי המדרשה, בוגרים, תורמים, וגורמים נוספים שמצויים בסביבת הארגון.

רציונאל: תהליך זריז המבוסס על הידע של הנהלת

הארגון ביחס לסוגיות שבבירור לצורך מיצוי הידע הקיים וניסוח אסטרטגיה משופרת.

לצורך כך יש צורך בבירור אינטנסיבי המתנהל עם הנהלת הארגון וגורמים מטעמה ובליווי צוות דואלוג.

כינוס ראשוני

ימי ראיונות / תצפית

עיבוד חומרים

כינוס ויצירת התוצר

1 יום

3 ימים

1 יום

3 ימים

כינוס ראשוני

חלוקה לקבוצות למידה פנימיות

כינוס

ניסוח מסמך אסטרטגי

1 יום

1 יום

1 יום

1 יום

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=ייעוץ:_ליווי_תהליך_בירור_אסטרטגי&oldid=8986"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.