הבעיות וההישגים של עבודה קשה

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


בשבוע שעבר כתבנו על הנטייה הבעייתית שלנו לחבר בין עבודה קשה לתוצאות מדהימות. הטענה היתה שבמציאות החיבור הזה לא תמיד מתקיים, וככל שהמציאות נהיית מורכבת רבים הסיכויים כי עבודה קשה שאין עמה בירור אסטרטגי תרד לטמיון.

ובכל זאת, במובן המילולי יש לפעמים משפט קיום לטענה הזו. התדהמה, ההפתעה הבסיסית, היא כמעט תמיד תוצר של עבודה קשה, ולא של רשלנות גרידא. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הפתעה בסיסית, כזו שיכולה להביא מערכות לכדי קריסה, היא לא (רק) תוצר של תחבולה גאונית של היריב המתחרה אלא ביטוי לחוסר הרלוונטיות של המערכת התפיסתית שלנו, חוסר רלוונטיות שאותו מנצל היריב.

במובן זה, אנחנו ללא ספק יכולים להפתיע ולהדהים את עצמנו, אבל לא בהכרח במובן הטוב של המילה. באותו מקום שבו אנחנו ממשיכים לפעול במלוא הכח כאשר ההקשר משתנה, התוצר הסביר הוא תדהמה. אלא שבזמן שחוסר הרלוונטיות של הגישה שלנו הולך ומעמיק, ומתוך חוסר היכולת שלנו להבין מה אנחנו לא עושים לא בסדר, אנחנו מעסיקים את עצמנו בלעשות עוד מאותו הדבר, גם אם בקצב מוגבר. חפץ ולינסקי קראו לזה המנעות מעבודה, אבל יכול להיות שבהקשר הזה צריך לקרוא לכך המנעות בעבודה.

במצב זה, דווקא החריקות בארגון, המקומות שבהם האבטלה כבר לא כל כך סמויה, יכולים להעיד על הבעיה הרחבה יותר ובכך עשויים להוות הזדמנות – בעיקר כאשר מדובר בבעיה שהמחלקות ושאר המקומות ה'מצויינים' בארגון אף פעם לא יוכלו להכיר בה. בשוליים הסוררים, האינטואיציה של האנשים מאפשרת להם לחוש שאין תכלית לעבודה הקשה ולהתנהג בהתאם. לפטר את האנשים שלא עובדים כמו שצריך, במובן זה, זה לירות בשליח.

כל האמור לא אומר שאין ערך לעבודה הקשה. באותו מקום שבו אנחנו רלוונטיים, העבודה הקשה היא המיצוי הטוב ביותר של היכולות (קוראים לזה יעילות). ברור, מצד שני, שלא נפתיע את עצמנו במקום הזה – במקסימום נעשה יותר או יותר טוב. אבל יש מקום נוסף שבו דווקא לעשייה ללא הבנה אסטרטגית יש ערך רב. המצב הזה הוא כאשר לא ניתן לייצר היגיון מארגן – כאשר המציאות היא כל כך כאוטית, שצריך פשוט להתחיל ולעשות. כאן, אנחנו בהחלט יכולים להדהים את עצמנו, כי בפעולה יוזמת בכאוס יתהוו בהכרח דברים שלא שיערנו שייווצרו.
פרסום: 2015-11-21T20:14:17

כותב: יותם הכהן

קטגוריות: בלוג חשיבה מערכתית בארגונים מנהיגות וניהול

תגיות: הפתעה בסיסית חריקות ידוע כאוס מסגרת קינפין ניהול עבודה קשה צבי לניר
הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=בלוג:הבעיות_וההישגים_של_עבודה_קשה&oldid=11835"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.