סיעה (מנהיגות הסתגלותית)

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סיעות.svg


סיעה (faction) הוא מושג מתחום המנהיגות ההסתגלותית המתאר קבוצה בעלת תפיסת מציאות משותפת שעוצבה על ידי מורשת תרבותית, יחסי כוח, נאמנויות ואינטרסים; וכן שפה פנימית המאפשרת לה לנתח סיטואציה ומערכת לוגית פנימית שמגדירה את היעדים, הבעיות, והפתרונות הקיימים באופן המובן לחברה הקבוצה.

מיפוי הסיעות / השחקנים

כדי להניע תהליך מערכתי מוצלח יש להבין את מערכת הכוחות שפועלת במסגרתו. גישת המנהיגות ההסתגלותית מספקת כלים רבים לחשיבה על מערכת ולהובלת שינוי מערכתי. עלינו להבין את מפת השחקנים.

ניתן לעשות שימוש בכלים של מפות ידע, וכן בכלים של דיאגרמת משוב (CLD) כדי לדון בשחקנים השונים, אבל לעתים ניתוח מסוג זה הופך את המפה למורכבת מדי. הגישה של המנהיגות הסתגלותית דוגלת בהצגה של מפת שחקנים פשוטה שמתארת כיצד הסיעות השונות מתארגנות מול האתגר שבליבה. תיאור זה מייצר שקף בצורת ״פיצה״.


סיעהסיעהסיעהסיעהסיעה(שותף)(שותף)סיעהסיעה פוטנציאליתשאיננה מעורבת כעתאתגרהסתגלותי(בן-ברית)(יריבות)

 שקף זה מאפשר לנתח כיצד השחקנים המרכזיים מתארגנים מול אתגר הסתגלותי. הוא גם מאפשר לדון בתפקיד של כל סיעה ביחס לשינוי אותו אנו מבקשים להוביל – האם הם יריבים? שותפים או שותפים פוטנציאלים? בני ברית?

הערך המשמעותי ביותר של המיפוי יהיה כאשר נזהה גורמים שהסוגיה מאוד רלוונטית עבורם אך לא פועלים כיום כשחקנים משמעותיים בסוגיה. הסיעה שאיננה משחקת היא בעלת היכולת המשמעותית ביותר לייצר שינוי אם תכנס למערכת באופן אקטיבי.

לקריאה נוספת

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי יותם הכהן. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

יותם הכהן, סיעה (מנהיגות הסתגלותית), מאגר הידע של דואלוג, 2022.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=סיעה_(מנהיגות_הסתגלותית)&oldid=11987"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.