עקרונות דואלוג לתהליכים אסטרטגיים מוצלחים

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הנסיון שלנו בליווי תהליכי חשיבה אסטרטגיים סייע לנו לגבש את העקרונות הבאים שמסייעים להוביל להצלחת תהליכים אסטרטגיים:

  1. תפיסה: אסטרטגיה אינה (רק) תכנית אלא אוסף של הבנות המובילות את הארגון בכללותו - אסטרטגיה אינה רק מחקר, אנליזה, יעדים, אלא תפיסה המחברת אותם יחד ומאפשרת את ההובלה של יישום האסטרטגיה.
  2. עבודה עם ולא עבודה עבור - מאחר והתווית אסטרטגיה היא מתפקידי היסוד של השירות הציבורי, תהליך גיבוש האסטרטגיה לא יכול להיות מופרט. לכן, הסיוע שאנו מספקים בתחומי האסטרטגי תמיד יצא לפועל עם הלקוח, ולא רק עבורו. השותפות הכרחית לכך שתגובש תפיסה אסטרטגית רלוונטית וניתנת למימוש.
  3. מינוף הידע הקיים בארגון - בארגונים שפועלים בתחום מסויים נצבר ידע רב ביחס לאפשרויות הפעולה השונות, להזדמנויות ולגורמים אליהם צריך להתייחס. אנחנו מאמינים שייעוץ מוצלח בתחום האסטרטגיה חייב להשען על הידע הזה ולהפוך אותו למקפצה.
  4. אסטרטגיה כתהליך למידה - כמעט כל תהליך אסטרטגי מתחיל מבעיה או סוגיה מאוד ברורה, ובמעלה הדרך מתרחב לסוגיות נוספות הקשורות אליה. בסוף הדרך, ככל שהתהליך מוצלח יותר, אנו מבינים שהמענה לסוגיה הראשונה הוא רק חלק מהנושא, הנטוע בתוך הקשר רחב יותר. ההבנה הזו מתקיימת מתוך תהליך למידה של הנושא, שהוא בעצמו חלק מהתוצר, ולא רק ההבנות והיישומים הנובעים ממנו.
  5. אסטרטגיה ולא אשליה - קל מאוד לכתוב חזון או יעדים מרחיקי לכת. אסטרטגיה, לעומת זאת, מחייבת חיבור עמוק למה שניתן לממש, למציאות המשתנה, ליכולות של הארגון, ונשענת על אלו בהתוויית חזון ויעדים רלוונטיים.
  6. לעשות אסטרטגיה בצורה אסטרטגית - תהליך גיבוש האסטרטגיה מחייב בעצמו חשיבה בצורה אסטרטגית, מאחר והוא מכיל אי וודאות ומורכבות מערכתית, ומחייב עיסוק בשאלות של תכנון ומיקוד, וכן היבטים של כינוס של השותפים הרלוונטיים למהלך ורתימתם.
  7. אסטרטגיה נוצרת בסביבה של אמון - אסטרטגיה איננה רק אנליזה קרה. היא נוגעת בידוע וגם במה שעדיין אינו ידוע, מחייבת להיות מסוגלים לדון על בעיות וכשלים, ועל כן מחייבת בניה של אמון הדדי. אנו מאמינים שיחסי האמון, מעבר ליחסי ספק-לקוח, הם אחד היסודות המרכזיים להצלחה של פרוייקטים בתחום האסטרטגיה.
  8. נכנסים מתחת לאלונקה - אסטרטגיה מורכבת מרכיבים רבים: היא יכולה לכלול אנליזה, מחקר, תכנון; תהליך הגיבוש שלה כולל היבטים של כתיבה ואפילו עיצוב, היבטים של ניהול דיון וניהול תובנות ועוד. אנו מאמינים שהיועץ שם כדי לסייע בכל מה שנדרש להצלחת התהליך.
  9. כל תהליך אסטרטגי מחייב מענה ייחודי - בעוד שניתן לשכפל מענה טקטי מנושא לנושא, אסטרטגיה נוגעת בהקשר מערכתי ייחודי ולכן מחייבת התאמה מדוייקת של הכלים והמודלים להקשר הייחודי.
  10. בניית יכולות אסטרטגיות אצל הלקוח - כאשר יוצאים למיקור חוץ של תהליכים אסטרטגיים יש חשש שהארגון יאבד יכולות ליבה קריטיות. אנחנו מאמינים שחלק משמעות מאוד מהתהליך נוגע בבניית היכולות האסטרטגיות של הלקוח, באמצעות הבנה לעומק של המודלים, התהליכים והניתוחים.  

לקריאה נוספת

פוסטים בנושא ליווי תהליכי חשיבה בבלוג דואלוג

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי צוות דואלוג. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

צוות דואלוג, עקרונות דואלוג לתהליכים אסטרטגיים מוצלחים, מאגר הידע של דואלוג, .

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=עקרונות_דואלוג_לתהליכים_אסטרטגיים_מוצלחים&oldid=11946"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.