רעיון מארגן

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Attractor Chaotic Flow - Rendering Plasma - Chaoscope.jpg

רעיון מארגן (לעתים גם רעיון מכונן או מחולל, אף שיש לאלו משמעות מעט שונה לעתים) הוא הבנה משותפת המאפשרת למערכת לפעול יחד ברמה המערכתית. הרעיון המארגן, בסביבה דינאמית של אי-וודאות ושינוי, מאפשר למערכת להתכנס למערכה בעלת יעדים משותפים ולוגיקה משותפת.

הניהול בסביבה המערכתית מחייב חתירה לרעיונות מארגנים כתשתית בסיסית שבלעדיה לא ניתן לנהל. בכך, הניהול המערכתי שונה בתכלית מניהול משימתי המבוסס על משימות מוגדרות ולא על הבנות.

מושג החזון מבקש להתמודד עם הצורך הארגוני ביצירת הבנה משותפת אך הוא לרוב מייצג ההיגיון מכניסטי לפיו תמונת המציאות הרצויה מספקת את הצורך ברעיון מארגן.

בין רעיון מחולל לרעיון מארגן

המושג רעיון מחולל (seminal idea) נוצר בהקשר של עבודה במערכות סבוכות, מתוך רצון להניע את המערכת לשינוי מתוך הסטטוס קוו והאנתרופיה הקיימת.

הרעיון המחולל הוא רעיון מניע. מטרתו איננה לסמן את מצב הקצה וליצור אותו, אלא לייצר תנאים לתנועה מן המצב הקיים. ההשראה לתיאור זה מגיע מרעיון המושכים (attractors) המגיע מתורת המערכות.

המושג רעיון מארגן, מתייחס פחות לרמה של ייצור השינוי, ויותר לצורך הפנימי של מערכות ליצור סינרגיה על בסיס הבנות עומק משותפות על הסביבה ועל האפקט הרצוי.

כיצד נוצרים רעיונות מארגנים?

  • רעיון מארגן לא נכפה מלמעלה - בכדי שרעיון יתפוס, הוא צריך לעבור ניכוס על ידי חלקים משמעותיים במערכת. דוגמא למהלך מסוג זה ניתן לראות בחודשים עד שנים שלוקח לדוד בן גוריון להפוך את התובנות שהוא מנסח לעצמו בסמינר שערך במאי 47' לבין מימוש רעיונות אלו. בין לבין, ממשיך בן-גוריון להנהיג את הישוב עד לסגירת הפער בין ההבנות שלו להבנה בקרב שאר הנהגת הישוב.
  • רעיון מארגן מצריך המשגה ומסגור מחדש - רעיון מארגן, בכדי שיסייע לחלץ את המערכת מהמצב הקיים, צריך להייצר הבנה חדשה של המציאות, ומסגור חדש של שאלות היסוד.
  • לכן, רעיון מארגן מבוסס על תהליכי שילוביות אך גם מתוכנן מתוכם - על מנת לחלץ את משאבי היידע הקיימים לכדי המשגה חדשה, יש לגבש תהליך עיצובי משותף. מנגד, ההבנה הזו מאפשרת לרכיבי המערכת לפעול יחד בסינרגיה ועל כן מהווה תנאי בסיסי לקיום שילוביות לאורך זמן.

לקריאה נוספת

יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי יותם הכהן. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

יותם הכהן, רעיון מארגן, מאגר הידע של דואלוג, 2022.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.


הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=רעיון_מארגן&oldid=11995"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.