4 סביבות המנהיגות

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

4 סביבות מנהיגות.png

מודל 4 סביבות המנהיגות פותח מתוך נסיון לסווג ולהבין את סביבות המנהיגות השונות לטובת פיתוח הכשרות רלוונטיות. ארבע הסביבות מאובחנות לאור שני צירים:

  • פנימי→←מערכתי - האם מדובר בסביבה פנימית שבה ניתן לשלוט בחלק משמעותי מן ההתרחשויות, או שמדובר בסביבה מעבר לגבולות השליטה והניהול ואשר ההשפעה שלנו אודותיה הרבה יותר מורכבת ובלתי-ישירה.
  • קונקרטי→←מופשט - האם מדובר במשימה או בהקשר שניתן לפרוט אותו ולעשות לו רדוקציה לפרטים או שמדובר בשאלה רחבה ומופשטת.

ההבחנה בין השני הצירים מייצרת ארבעה מרחבים מובחנים:

  1. המרחב הפנימי-קונקרטי - המרחב הניהולי המוכר ביותר - מנהל שאחראי על מימוש משימות וניהול פרוייקטאלי זוטר. זהו מרחב שמקיים קרבה רציפה והיכרות טובה בין המנהל והעובדים, ובין המנהל לתוכן המקצועי. שאלות המנהיגות במרחב זה קשורות בדיבור המסורתי על מנהיגות בסביבות ארגוניות: דוגמא אישית, נסיכת ביטחון ומוטיבציה, העצמה, חניכה וכיוב'. ניתן להקביל מרחב זה למרחב הפשוט במסגרת קינפין.
  2. המרחב הפנימי-המופשט - זהו מרחב שניתן לנהל אותו אך עוסק בשאלות מופשטות. בארגונים רבים אין צורך בקיום מרחב זה באופן רציף, אך בעתות של שינוי ובארגונים יזמיים ועתירי ידע, הסביבה הזו חיונית מאוד. בסביבה זו שמתאפיינת בפתיחות גבוהה, בהיעדר היררכיה מצמצמת, נוצרים רעיונות חדשניים ופורצי דרך. המנהיגות בסביבה זו מתאפיינת ביכולת להניע קבוצה לומדת לאורך זמן תוך יכולת לשאת את העמימות הנדרשת בסביבה זו. ולעצב סביבה מעודדת חדשנות. מרחב זה מכיל מאפיינים מן המרחב הסבוך במסגרת קינפין.
  3. המרחב הקונקרטי-מערכתי - מרחב זה מצוי מחוץ לגבולות השליטה, בין אם מדובר בצורך לקדם תהליך עם שותפים רבים, ובין אם מדובר בתהליך שכמות המשתנים והפרטים במסגרתו היא גדולה מאוד. כדי להתמודד עם מורכבות זו יש צורך בניהול מערכת קשרים רשתית ענפה, ובהבנה כיצד מהלכים קונקרטיים מובילים לשינוי מערכתי רחב. המנהיגות בעולם זה מתאפיינת ביכולת להבין את המורכבות, לייצר סדר, ולהניע ולתעדף שותפויות ופעילויות לאור הרלוונטיות המערכתית שלהם. מרחב זה מכיל מאפיינים מן המרחב המורכב במסגרת קינפין.
  4. המרחב המערכתי-מופשט - כינינו מרחב זה כ"No man's land", במובן שזהו איזור שטרם נחרש. במרחב זה מובלים שינויים פרדיגמטיים אשר משפיעים על הפעילות בארבעת הרבעים האחרים. זהו מרחב שבו הכלים הניהוליים והמנהיגותיים הקיימים כמעט ואינם מועילים, אולם לגישות מעולם החשיבה המערכתית והמנהיגות ההסתגלותית יש חיוניות רבה. אופי הפעילות במרחב זה דומה לפעילות בסביבה הכאוטית במסגרת קינפין ומתאפיינת בהיבטים של עשייה אסטרטגית בצורה של Act-Sense-Respond.

השאלה המעניינת שהמודל מציע הוא ההשפעה ההכרחית בין הסביבות השונות, וכיצד מנהלים ומנהיגים גדולים פועלים בכל אחד מן הרבעים, או מפעילים גורמים בכל אחד מן הרבעים לצורך קידום תהליכים מרחיקי לכת ופורצי דרך.


מצגת

להורדת הקובץ: מודל 4 סביבות מנהיגות

לקריאה נוספת


יש שותפים רבים לכתיבה במאגר הידע. מאמר זה נכתב ברובו על ידי יותם הכהן. ניתן לצטט אותו באופן הבא:

יותם הכהן, 4 סביבות המנהיגות, מאגר הידע של דואלוג, 2016.

הטקסטים במאגר הידע מוגשים תחת רישיון CC-BY 4.0 וניתן לעשות בהם שימוש חופשי כל עוד ניתן קרדיט וקישור למקור.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=4_סביבות_המנהיגות&oldid=12004"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.