דואלוג ויקי: שאלות נפוצות

מאגר הידע של דואלוג: מאגר הידע המקיף בעברית בתחומי האסטרטגיה והחשיבה המערכתית
(הופנה מהדף שאלות נפוצות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Intro1.jpg

Communities of practice are groups of people who share a concern or a passion for something they do and learn how to do it better as they interact regularly.

Intro to communities of practice, Etienne Wenger-Trayner

אודות המיזם

מי קהל היעד שלכם?

השותפים הטבעיים שלנו הם מנהלים עם הבנה מערכתית וחשיבה אסטרטגית בתוך הקשר פעולה קונקרטי, שמבינים את גודל האתגרים שניצבים כיום בפני ארגונים וחברות מול סביבה שמשתנה באופן רדיקלי. יחד עם שותפים אלו אנו מתכננים את תהליכי ההתערבות הרלוונטיים לארגון שלהם.
סביבת העבודה שלנו שלנו היא ארגונים בינוניים עד גדולים, בהם למרכיב האנושי קיימת חשיבות מכרעת.
קהל היעד שלנו בתוך ארגונים אלו הוא על פי רוב דרג מנהלי הביניים, אשר נושא על גבו את המתח שבין אסטרטגיה לבין המימוש, ובפועל שוזר את הארגון להיות קהילת פרקטיקה (community of practice) אחת.

למה אני צריך את זה?

השינוי בסביבה הפנים-ארגונית, בסביבה הכלכלית, במרחב הטכנולוגי ובסביבה הגלובאלית משנים את משמעות מושג הניהול. צורת הניהול הנלמדת בחוגים למנהל עסקים, ואפילו הידע הניהולי הנרכש מניסיון, חסרים רכיבים קריטיים להנהגת ארגונים למול עומק השינויים הללו. במציאות שכזו, לא די ליזום, לתכנן ולהוציא לפועל בצורה מיטבית. במציאות כזו נדרשת גישה ארגונית כוללת המביאה למיצוי של פוטנציאל החדשנות הארגוני. לשינוי הזה אנו קוראים - המעבר מניהול למנהיגות, והוא קשור בתנועה מבעיות מורכבות לבעיות סבוכות וכאוטיות. אנו בדואלוג מספקים מסגרת וכלים להתמודדות עם בעיות אלו, והעצמת הנהלת הארגון כך שתוכל לאתגרים ההסתגלותיים בפניהם היא ניצבת.

כיצד אתם יכולים לעזור לארגון שלי?

אנו מתמקדים בחמישה היבטים שמשלימים יחד את יכולת ההסתגלות הארגונית:

 • פריצה של תקיעות - גילוי נקודות העיוורון של הארגון ופתיחת כיווני התחדשות.
 • מאסטרטגיה למעשה - פיתוח ידע מעשי להובלת ערכים ותכניות אסטרטגיות.
 • ממעשה לאסטרטגיה - חילוץ הידע הקיים בארגון כדי לתרום למאמץ הפיתוח האסטרטגי.
 • העצמת מנהלים להתמודדות עם אתגרי עומק.
 • מפת דרכים לניווט במצבי אי-הוודאות - שיפור ההלימה בין האתגרים שהארגון מצוי בהם והמענים הקיימים, תוך סיווג לרמות שונות של אי-וודאות, ופיתוח כלים להתמודדות עמם.

איך זה ישפיע על הארגון שלי?

האפקט של התערבות דואלוגית מוצלחת בארגון יוביל להעצמת ההיבטים הבאים:

 • מעורבות - הדרג הניהולי בארגון יביא לתוך הארגון את המעורבות והאמירה האישית שלו באופן שיספק השראה לכלל הסביבה הארגונית.
 • רלוונטיות - דיוק של מושגים חדשים למול אתגרים חדשים, יאפשר לארגון לפעול באופן מותאם ורלוונטי לסביבתו. תחושת הרלוונטיות תחלחל בתוך הארגון ותעצים את המוטיבציה והחדשנות, ומחוצה לארגון באופן שיחזק את המיתוג שלו.
 • מוטיבציה - כאשר מתקיימת הלימה בין האתגרים לבין הכלים הקיימים בידי הארגון, המוטיבציה של העובדים בארגון עולה באופן משמעותי.
 • חדשנות - המעורבות שלנו יוצרת חדשנות מעשית בתחומי הליבה הניהולית, ומזינה מעגלי חדשנות נוספים בארגון, בשאלת הניהוג האסטרטגי והאופרטיבי. החדשנות הזו מחלחלת לכלל רובדי הארגון ומחוללת בתורה הצלחות ארגוניות נוספות.
 • תפוקות - כל האמור מגביר את תפוקות הארגון בתהליך המתרחש מלמטה למעלה.
 • יזמות - הדרג הניהולי בארגון מוביל יוזמות רלוונטיות למול ההזדמנויות החדשות, ומפתח כלים חדשים למיצוי הזדמנויות אלו לרווחת הארגון.

אז מה אתם מספקים בעצם?

אנחנו אוהבים לומר שאנחנו מספקים רלוונטיות וחדשנות בתוך תהליכי העבודה. הדרך שלנו לעשות את זה היא החל בסדנאות של כמה שעות שתכליתן עיצוב כיווני התחדשות ראשוניים והקניית כלים בסיסיים, וכלה בסדנאות מתמשכות (מופע חודשי למשל) שתכליתן עיצוב ממושך של תהליך התחדשות ושינוי.

האם אתם חברת ייעוץ?

אנחנו מתעסקים בעיקר בפיתוח יכולות הלמידה וההסתגלות של הארגון סביב אתגרי העשייה היומיומיים ובצוק העתים תוך הקניית הכלים להמשך עיצוב האסטרטגיה בעתיד. למעשה, זה די שונה מהרעיון הקלאסי של חברות הייעוץ שיש להן מומחיות בלמידה של מגמות מחוץ לארגון (בכלכלה, בטכנולוגיה וכיוב'), בעיצוב תהליכי התייעלות פנים ארגוניים, ובעיצוב אסטרטגיה לפי דרישת לקוח. במלים אחרות - הכח שלנו הוא לא בכך שנהיה "הכי חכמים בחדר" אלא בהקניית כלים ובעיצוב סביבת עבודה בעזרתם הידע המעשי של הארגון יסייע להמשך הפיתוח והצמיחה.

אז במה אתם שונים מיועצים ארגוניים?

אנחנו מאמינים שארגון בריא הוא כזה המושתת על עשיה משמעותית של העוסקים במלאכה. לכן, אנחנו לא מתעסקים ביישוב סכסוכים וטיפוח מערכות היחסים בתוך הארגון, שהם כמעט תמיד סימפטום לבעיה בתהליכי העבודה, ולא (רק) בעיה פרסונאלית כזו או אחרת. מבחינתנו, התסכולים הקיימים הם נייר לקמוס להתחלת המסע לגילוי האתגרים המעשיים החבויים, כדי לאפשר פריצה של דפוסי פעולה מגבילים, ויצירה של שינוי חיובי בריא. הדרך שלנו לעשות את זה, היא לצלול לתוך ליבת העשייה של הארגון, ולמצוא שם את הסוד הארגוני, ואת האפשרות לפיתוח ושינוי מתוך הידע והכלים הקיימים.

אבל אין לכם מומחיות בכל התחומים של הגופים שאתם עובדים איתם!

נכון. אין לנו ידע ומומחיות כאלו, אבל יש לנו מומחיות בניהול תהליכי הלמידה וחילוץ הידע המעשי הרלוונטי לתהליך. הידע הזה, שמצוי אצל המשתתפים הוא זה שמניע את הסדנאות ותהליכי היעוץ שלנו, וממנו נוצרת גם הפריצה לכיוונים חדשים.

מה הגישה שלכם לאי-וודאות?

אי-וודאות הוא מושג רחב שמתאר סוגיות שונות שעומדות בפני ארגונים. אנו מבחינים בייחוד בין אי-וודאות שמקורה בהעדר הבנה על המתרחש, לבין אי-וודאות שמקורה בהעדר ידע מעשי אודות האופן שבו ראוי להתמודד עם מציאות משתנה. הניסיון שלנו קיים מכנה משותף משמעותי בין ארגוני מערכת הביטחון לבין ארגוני משרד הרווחה - אלו גם אלו נאלצים לעבוד בתנאי אי-וודאות גבוה, בעלי השלכות מידיות ולעתים אף חמורות במשמעויותיהן. כאשר אנשים נאלצים להגיב במצבים אלו, הם חוזרים למצפן פנימי שמבוסס על ניסיון מעשי ועל אמונות וערכים.

למה קוד פתוח?

התפיסה הקלאסית של חברות היעוץ דיברה על מקצוענות שעושה את העבודה מאחורי הקלעים, ומעבירה ללקוח מוצר מוגמר שאותו הוא צריך לממש. המוצר המוגמר הזה, מבריק ככל שיהיה, מעקר את יכולות החברה להתחדש, בכך שהוא מסרס את יכולתה לפתח אסטרטגיה ולמידה באופן עצמאי. בצורה זו, כל הדרג הניהולי של החברה הופך לתפעולי בלבד. את הגישה הזו אנו מכנסים יעוץ בקוד סגור.

כמו רוב מוצרי התוכנה של שנות ה-90, הקוד הסגור עובד ונסגר כך שלא ניתן להעתיקו או לשנותו לפי הצורך. התנופה של הקוד הפתוח, שהחלה כתנועה של שיתופי פעולה לא מאורגנים בתחום התוכנה (למשל - פיירפוקס, לינוקס, מדיה-ויקי ועוד רבים אחרים) הובילה להצטרפות של חברות גדולות, ובראשן גוגל, לפיתוח תוכנות (למשל - גוגל כרום) ומערכות הפעלה (אנדרואיד) פתוחות. לדידן, לא הקוד הוא המוצר שלהן, אלא היכולת לעצב את האקוסיסטם הטכנולוגי שכולנו שותפים בו. תוכנות הקוד הפתוח מאפשרות לכל אחד להכנס לנבכי התוכנה, ללמוד, להוסיף ולשנות לפי הבנתו, ולתרום לפרויקט הקהילתי בחזרה. בשל כך הן זוכות לאורך זמן לשיפורים רבים ולסביבה רחבה של פיתוחי משנה זולים.

אנו מאמינים שמהפכה דומה נדרשת גם בתחום הפיתוח הארגוני. הצורך של חברות למול השינוי בסביבה לא נמצא בפיתוח אסטרטגיה מבריקה וסטטית, אלא בשדרוג של יכולת הלמידה הארגונית. היכולת הזו כבר מצויה בארגון אבל צריך להעצים אותה ולתת לה כלים ושפה. אנו מנחילים את הכלים והשפה להמשך התהליך בעתיד, מתוך ההבנה שאנו יוצרים סביבה ניהולית שבתוכה יהיה לנו מקום גם בעתיד.

מה המקורות שלכם?

 • חשיבה וחדשנות מערכתית - אנו מנחילים עקרונות, תפיסות וכלים לחשיבה מעמיקה ברמה המערכתית. המקורות הם הכלים המתודולוגיים המערכתיים מבית היוצר של צבי לניר, מייסד חברת פרקסיס ו-מכון ראות; החשיבה הצבאית המערכתית אליה נחשפנו בשירות הצבאי ובעיסוק בשאלות ביטחון נרחבות; ותיאוריות מעולם המערכות הסבוכות והכאוטיות. מתוך המקורות הללו אנו עוסקים בניהול בתנאי אי וודאות ובעיצוב אסטרטגיה בעולם מורכב.
 • מנהיגות הסתגלותית - גישת המנהיגות ההסתגלותית, כפי שפותחה על ידי רון חפץ, ועובדה על ידי מכון ראות, מספקת כלים להובלת שינוי בעולם ארגוני סבוך, וכאוטי. אנו ניגשים לפיתוח מנהיגות באמצעות הבנת של האתגר החבוי, עבור בכלים להעלאת החשיבות של הסוגיה ("להעלות את הטמפרטורה") וכלה בהטמעה של אופן הרתימה של שותפים למהלך ברמות השונות.
 • מקורות יהודיים ופילוסופיים - אנו מאמינים שכדי לחדש במציאות סבוכה, יש להשתמש בעולם רחב של דימויים ואלטרנטיבות תפיסתיות. מבחינתנו, העולם של ההגות היהודית לדורותיה מחד, והפילוסופיה - המערבית והמזרחית - מאידך, מהווים פתח ייחודי לפריצת דפוסי חשיבה מקבעים. החומרים הללו מופיעים פעמים רבות באופן ספונטני כ'מחלצים' בתוך הדיון.
 • למידה וניסיון - בסוף, אין חכם כבעל ניסיון. הניסיון שלנו בהובלת שינוי במערכות ארגוניות רבות, החל בעולם המודיעיני והבטחוני, עבור במרחב הממשלתי, וכלה במגזר הרווחה והמגזר הפרטי, מאפשר לנו כיום להציע שירותים עם יכולת התמרה ממרחבי עבודה שונים.

השירותים שלנו

איזה שירותים אתם מציעים?

כל השירותים שלנו מורכבים משילוב ייחודי של יעוץ, הכשרה, ועיצוב תשתיתי:

 • יעוץ - היעוץ שלנו נכנס לעובי הקורה של תהליכי העשייה בארגון, מזהה את האתגר החבוי ואת הכלים הנדרשים לפיתוח שינוי. לא פעם, תהליך ייעוץ מוצלח ימשיך לתהליך הכשרה נרחב עם הקבוצה הרלוונטית בארגון, כדי להביא להשפעה נרחבת סביב ההבנות שגובשו בתהליך הייעוץ.
 • הכשרה - ההכשרה שלנו, שמורכבת מכלים לניהול באי וודאות, ופיתוח שינוי הסתגלותי, נובעת מן הידע הקיים בארגון. לכן היא תמיד מערבת תהליך ייעוץ גם אם בזעיר אנפין.
 • תשתית - כדי שתהיה המשכיות לתהליך הלמידה לאחר ההתערבות יש לעתים צורך בעיצוב תשתית הלמידה הארגונית, בין אם בעיצוב נהלים ודפוסי עבודה, בין אם בהקמת פלטפורמות ניהול למידה מקוונות, ובין אם בהטמעת שפה וכלים.

כמה זמן אורך תהליך העבודה שלכם?

בפני אילו אתגרים אתם ניצבים? כמה זמן יש לכם? התהליכים שלנו יכולים להיות קצרים מאוד וממוקדים (כמה שעות אינטנסיביות) או מעמיקים ומתמשכים (מפגש למידה פעם בשבועיים/חודש למשך חצי שנה עד שנה). בתהליכים הקצרים, הדגש הוא על יצירת פריצה תפיסתית מהירה, והטמעת כלים להמשכיות שלה, בתהליכים הארוכים, הדגש הוא על פיתוח מנהיגות והובלת שינוי בארגון.

אודות האתר

למה ויקי?

הידע אודות שאלות סבוכות הוא רחב, שטוח, רשתי ומתהווה. מושגים שונים מתקשרים אחד לשני ומעמיקים אחד את השני. הקונטקסט הוא המשמעות החשובה ביותר של ידע (נסו למשל ללמוד שפה מתוך מילון וגלו עד כמה זה בלתי אפשרי). לכן, ניסיון להבנות את הידע מלמעלה למטה, לא יכול להצליח כי הוא מאבד את הדינאמיות של הידע הן בשלב היצירה שלו והן בשלב החיפוש. אתר הויקי שלנו מיועד לספק ידע מרושת ורחב אודות הסוגיות הארגוניות שאנו מתמודדים איתן. הקשרים בין הרכיבים השונים נוצרים במעלה הדרך ובלתי ניתנים לתכנון מראש. ממשק הויקי מאפשר ליצור מרחב מקושר של ידע ההולך ונוצר, בצורה שיתופית ונגישה. מבחינתנו, חלק מערכי הקוד הפתוח הם גם להפיץ את המתודולוגיה שאנו עובדים איתה.

אם זה ויקי, למה אני לא יכול לערוך?

אפשרות העריכה סגורה למי שאין לו שם משתמש. הסיבה שההרשמה נעולה היא כי אין לנו את המשאבים להתמודד עם השחתות שאתרי ויקי חווים. הגופים שאנו עובדים איתם מקבלים גישה לעריכה, ואם אתם רוצים לתרום לויקי שלנו, גם אתם מוזמנים, שלחו מייל וקבלו הרשאות עריכה.

אז הכל פתוח?

כמעט. כל מה שקשור למתודולוגיה שלנו פתוח. כל מה שקשור לתהליכי הלמידה של הגופים איתם אנו עובדים נשאר סגור.

ומה התפקיד של הבלוג אם כן?

הבלוג נועד לאפשר להתייחס לדברים באופן שוטף, בצורה נגישה יותר, ומתוך התבוננות מכמה כיוונים שונים. בשפה שלנו, הבלוג הוא הביטוי של בינה יומיומית ורפלקציה, קרי - ידע חווייתי והקשרי. הויקי, לעומתו, הוא המרחב של החכמה, קרי - ידע שניתן להעביר במילים. בשאיפה, הבלוג והויקי יהיו מרושתים יחד לרווחת הידע של כולנו והחיבור של החכמה והבינה.

הודפס מתוך מאגר הידע של דואלוג בכתובת: "https://doalogue.co.il/wiki/index.php?title=דואלוג_ויקי:_שאלות_נפוצות&oldid=12049"

משותף תחת רישיון CC-BY 4.0. ניתן להפיץ באופן חופשי תוך מתן קרדיט לדואלוג וקישור למקור.